V liberecké zoo vytvářejí sochaři postavy lidí se zvířecí hlavou

Postavy lidí se zvířecí hlavou vytvářejí sochaři za pomoci motorových pil na zahradě Lidových sadů v Liberci, která patří k zoo. Sochy, které představují kladné a záporné lidské vlastnosti, doplní tamní lipovou alej. ČTK to dnes za organizátory Etnořezu 2013 řekl Zdeněk Santner ze sdružení Artefactum.

"Jak již se stalo tradicí, vyrábíme sochy, které se stanou součástí exteriérů zoologické zahrady," uvedl Santner.
 
Dřevosochání se v zoo koná pravidelně od roku 2005, každý ročník má své téma. Loni zde například výtvarníci vytvářeli lavičky ve tvaru zvířat, o rok dříve se inspirovali tichomořskými Velikonočními ostrovy. "Letos nás napadlo, že by se v této krásné lipové aleji nechala vytvořit řada soch, které budou představovat lidské ctnosti a nectnosti s určitou návazností na zvířecí říši," vylíčil Santner. Například sochař Jan Švadlenka s pomocí pily modeluje paví ženu představující lidskou namyšlenost.
 
Etnořez v liberecké zoo se za uplynulých osm ročníků stal mezi umělci pojmem. "Kdyby to bylo možné, přijelo by nějakých 20 či 30 sochařů," řekl Santner. Podle něj se ale musí přizpůsobit prostorovým možnostem zoologické zahrady. "Jde nám o to, aby se se sochy daly nějak vkusně začlenit a exteriér nebyl přeplácaný," konstatoval. Letos na dřevosochání pozvali pět umělců. "Pokaždé je mezi nimi někdo nový, letos to je Jiří Genser," dodal Santner. Sochaři budou na zahradě vytvářet svá díla do pátku a lidé je mohou tradičně při práci pozorovat.
 
Za uplynulých osm ročníků získala zoo přes 30 soch. Zřejmě nejznámější z nich je Švadlenkova čtyřmetrová Dešťová víla z roku 2005, patronka dobrého počasí.
 
zdroj: ČTK