Nezaměstnanost v Libereckém kraji zůstala v březnu na 8,4 pct

Nezaměstnanost v Libereckém kraji zůstala v březnu na únorové úrovni 8,4 procenta. V Česku přitom nezaměstnanost klesla o desetinu procentního bodu na osm procent. Úřady práce v Libereckém kraji evidovaly na konci měsíce 25.253 dosažitelných uchazečů o práci, v únoru jich bylo o 76 méně. ČTK o tom dnes informoval krajský analytik úřadu práce Petr Malkovský. Před rokem hledalo v kraji práci 24.016 lidí. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) od letošního roku nově uvádí podíl nezaměstnaných vůči obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let, takových lidí žilo na konci března v Libereckém kraji 299.040. Ministerstvo tak nahradilo dosavadní registrovanou míru nezaměstnanosti, která poměřovala uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním lidem. Na změně se loni dohodly MPSV a Český statistický úřad. 

Uchazečů o zaměstnání v Libereckém kraji přibývá od poloviny loňského roku. "Měsíc březen s sebou nepřinesl zlepšení situace na trhu práce, jak tomu bývalo v minulých letech. Příčinu lze spatřovat především v zimním počasí, které po celý měsíc převládalo," vysvětlil Malkovský. Už třetí měsíc podle něj ale ubývá nezaměstnaných absolventů škol. Zatímco na konci února úřady evidovaly 1399 takových uchazečů o práci, na konci března už jich bylo jen 1358. 
    
S nástupem jara se ale zvyšuje nabídka práce. Zatímco v únoru měly úřady práce v kraji v nabídce 2221 volných míst, na konci března jich bylo 2419, což je o 198 více. Nejvíc nových pracovních příležitostí přibylo na Liberecku a Českolipsku, na Jablonecku naopak nabídka klesá. "Na jedno volné místo připadá v kraji 10,8 uchazeče," řekl Malkovský. Nejmenší je nabídka práce na Semilsku, kde na jedno volné místo připadá téměř 19 uchazečů. Nejvíc míst má Liberecko, kde je jedno volné místo pro osm lidí. 
    
Jediným regionem, kde nezaměstnanost v březnu klesla, bylo Semilsko. Míra nezaměstnanosti se tam snížila o desetinu procentního bodu na 8,6 procenta, přesto zůstává druhou nejvyšší v kraji. Bez práce tam bylo na konci měsíce 4318 lidí, o 37 méně než v únoru. Nezaměstnaných ubylo také na sousedním Jablonecku, pokles byl ale nepatrný - o čtyři uchazeče. V tomto regionu hledalo na konci března práci 4437 lidí, nezaměstnanost zůstala na únorové úrovni 7,3 procenta a je v kraji nejnižší. 
    
Největší nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v březnu Liberecko a to i přesto, že region má největší nabídku volných míst. Na konci měsíce bylo na Liberecku bez práce 9629 lidí, když v únoru jich bylo o 107 méně. Nezaměstnanost kvůli tomu stoupla o desetinu bodu na 8,3 procenta. Uchazečů bez práce přibylo i na sousedním Českolipsku. Tamní úřady jich na konci března evidovaly 6869, o deset víc než před měsícem. Nezaměstnanost přesto zůstala na únorové úrovni 9,5 procenta a je stále v kraji nejvyšší.
 
zdroj: ČTK