Na zámku Zákupy pustili návštěvníky i do nepřístupných míst

Dny evropského dědictví otevřely v sobotu návštěvníkům zámku v Zákupech na Českolipsku dveře do běžně nepřístupných míst. Při mimořádných prohlídkách průvodci zavedli návštěvníky do sedmi pokojů, které teprve čekají na zásah restaurátorů, ale také do sakristie nebo oratoře ve zdejší kapli. Velký zájem vzbudily ornáty a liturgické náčiní, ale také socha Panny Marie s jezulátkem. "Je oblečena do šatů vyrobených ze svatebních šatů císařovny Marie Terezie," řekl ČTK kastelán hradu Petr Weiss. 

Státní zámek Zákupy je jednou z nejcennějších památek v Libereckém kraji, přesto nepatří k nejnavštěvovanějším. Loni si ho prohlédlo jen 16.000 lidí. V Česku je přitom ojedinělou ukázkou císařské habsburské rezidence. Sídel, která v zemi tomuto panovnickému rodu patřila, je sice víc, přístupných je jich ale minimum. Nebo - jako třeba Pražský hrad - prezentují spíše jiná období a Habsburky připomínají jen okrajově. "Chtěli bychom přilákat víc lidí, a proto chceme letos zámek otevřít návštěvníkům mimořádně i o adventu," poznamenal Kastelán. 
    
Zámek je spojen s mnoha zajímavými postavami - k jeho majitelům patřil mimo jiné jediný syn francouzského císaře Napoleona Bonaparta Orlík, po matce Marii Luise Habsburk. K nejvýznamnějším datům zámku patří 1. červenec 1900, kdy se na zámku oženil následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d'Este s krásnou, ale ne dost urozenou českou hraběnkou Žofií Chotkovou. "Málokdo ví, že sem jezdil i císař František Josef I.," poznamenal Weiss. 
    
I když dnešní podoba zámku odkazuje hlavně na 19. století, jeho historie je mnohem starší. Panské sídlo stálo v Zákupech už ve 14. století. Z původní tvrze se ale prakticky nic nedochovalo. V 16. století byl k jižní středověké budově přistavěn renesanční palác, největšího stavebního rozmachu se ale zámek dočkal ve druhé polovině 17. století. Pod vedením italských stavitelů Giovanniho Domenica Orsiho a později Julia Broggia se změnil ve velkolepou venkovskou rezidenci. 
    
V 17. století přibylo k zámku barokní předzámčí a monumentální hospodářský dvůr, který je ale dnes téměř ruinou. Zámek měl terasovou zahradu, závodiště pro koně, rybník, bažantnici a oboru. I dnes, kdy jsou pozemky značně okleštěny, má areál přes deset hektarů. Posledních úprav se zámek dočkal za Ferdinanda I., který nechal interiéry předělat a vybavit v duchu tehdy módního druhého rokoka. "Už několik let pracujeme na obnově zámeckých interiérů, které se postupně vracejí právě do podoby před 150 lety, kdy v nich poslední korunovaný český král Ferdinand I. pobýval," dodal Weiss. 
 
zdroj: ČTK