Na bezpečnost v České Lípě dohlíží mimo policie také agentura

Na bezpečnost v ulicích a na sídlištích v České Lípě dohlíží od února vedle policistů a městských strážníků také soukromá bezpečnostní agentura Henig. Lidé se cítí bezpečněji a výrazně také ubylo přestupků. Zatímco loni od února do května řešili ve městě 2130 přestupků, letos jich bylo za stejné období 1761. Počet předvedených, hledaných či pohřešovaných osob se ale zvýšil osmkrát, řekl dnes novinářům zástupce ředitele Městské policie v České Lípě Antonín Doležal. 

Soukromá agentura pracuje pro město zadarmo. "Naši lidé to dělají v rámci své služby pro zákazníky, samozřejmě platící zákazník má v případě nutnosti přednost," řekla obchodní manažerka firmy Milena Mocová. Ochranka dohlíží například na podchod na sídlišti Špičák, který využívají děti a zaměstnanci k cestě do školy. V minulosti tam ráno přepadli ženu. Díky ochrance teď podchod lidé víc využívají a dohled se rozšíří i na večerní hodiny. Podobně dohlíží agentura na dalších šest lokalit. 
    
"Je to služba, která je doplňková a my ji velmi vítáme hlavně z toho důvodu, že je bezplatná. Navíc v době, kdy může firma Henig na daném místě být, tak strážníci městské policie i státní policie mohou dohlížet v jiných lokalitách," řekla ČTK starostka Hana Moudrá (ODS). Ohlasy na působení bezpečnostní agentury jsou většinou pozitivní a spolupráce bude podle ní pokračovat. Teď by měla navázat druhá etapa projektu, která má aktivně zapojit podnikatelské subjekty a veřejnost. 
    
Podle Doležala se na bezpečnosti ve městě projevila i reorganizace práce městské policie. Od Nového roku dohlíží v noci na pořádek a bezpečnost v ulicích města třikrát víc strážníků. Zatímco v minulosti sloužil jeden policista na operačním středisku a další dva objížděli město autem, dnes mimo posádky auta dohlížejí v ulicích čtyři pěší strážníci. "Díky tomu mnohem častěji kontrolují noční podniky, i proto bylo zadrženo víc lidí," vysvětlil. 
    
Městská policie má v sedmatřicetitisícové České Lípě 43 zaměstnanců z toho je 35 strážníků a osm občanských zaměstnanců. Na pořádek ve městě dohlíží ve dne v noci sedm lidí, nejméně pět jich je na ulici. Střídají se ve dvanáctihodinových směnách. Radnice dotuje provoz městské policie ročně 22 miliony korun. Zhruba o 900.000 korun bude zřejmě nutné ještě rozpočet policie navýšit kvůli posílení služeb. "Jednat o tom budeme ve druhé polovině roku," doplnila Moudrá. 
 
zdroj: ČTK