Firma MemBrain vybudovala ve Stráži pod Ralskem výzkumné centrum

22. 10 2014 | Unikátní inovační centrum zaměřené na membránové technologie, které se využívají například při čištění vody, vybudovala ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku společnost MemBrain. Projekt za půl miliardy korun byl spolufinancován z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Nabízí špičkové podmínky pro průmyslový výzkum a pomůže výsledky výzkumu dotahovat až k praktickému využití. Novinářům to dnes řekl majitel firmy Luboš Novák.

Membránové technologie jsou vlastně jakési filtry. Na rozdíl od běžných sít ale membrány propouštějí jen nejmenší elektricky nabité částice, a tím dokážou třeba zbavit mořskou vodu soli nebo odfiltrovat z pitné vody nebezpečné látky, jako jsou těžké kovy. "Princip membrány vychází z lidského těla, každá buňka je membrána a ty procesy vlastně zaručují život," vysvětlil vědecký ředitel centra Aleš Černín. Vědci se podle něj od přírody jenom učí a snaží se procesy převádět do průmyslové praxe.
 
České membránové technologie patří ke světové špičce, podobné centrum ale v zemi zatím chybělo. "Unikátnost centra spatřujeme v tom, že se nám podařilo vytvořit skupinu specialistů z různých vědních disciplín, kteří nabízejí odborné propojení celého inovačního řetězce od membrány až k technologickým aplikacím," řekl Černín. Specifické je podle něj centrum především tím, že podnět k jeho vzniku vzešel z průmyslové sféry. V centru pracuje 60 lidí, z toho 35 je vědeckých pracovníků. Firma navíc nabízí i praxe a stáže studentům.
 
MemBrain je jednou ze čtyř firem ve skupině kolem společnosti MEGA, která vznikla na začátku 90. let privatizací Výzkumného ústavu uranového průmyslu. Právě v tomto ústavu vyrobili už v roce 1985 první průmyslovou, iontově selektivní membránu. Na tento výzkum pak MEGA a v roce 2008 i nově založené výzkumné a vývojové centrum MemBrain navázaly. "Dnes však zakázky pro uranový průmysl představují jen zanedbatelný zlomek tržeb," řekl Černín. Unikátní technologie se využívá především k čištění vody, plynu, ale také třeba syrovátky v potravinářském průmyslu.
 
Skupina MEGA má zkušenosti se záchrannými a sanačními pracemi v uranovém průmyslu a už přes 20 let dodává technologie a služby v oblasti ochrany životního prostředí. Zaměstnává kolem 260 lidí a loni uskutečnila zakázky za více než 900 milionů korun. Většina produkce míří do zahraničí. "Do roku 2018 plánujeme v tržbách překročit 1,2 miliardy korun, počet zaměstnanců ale zůstane stabilní, chceme zůstat středně velkým podnikem," dodal Novák.
 
zdroj: ČTK