Firma MemBrain vybudovala ve Stráži pod Ralskem výzkumné centrum

Unikátní inovační centrum zaměřené na membránové technologie, které se využívají například při čištění vody, vybudovala ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku společnost MemBrain. Projekt za půl miliardy korun byl spolufinancován z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Nabízí špičkové podmínky pro průmyslový výzkum a pomůže výsledky výzkumu dotahovat až k praktickému využití. Novinářům to dnes řekl majitel firmy Luboš Novák.

Membránové technologie jsou vlastně jakési filtry. Na rozdíl od běžných sít ale membrány propouštějí jen nejmenší elektricky nabité částice, a tím dokážou třeba zbavit mořskou vodu soli nebo odfiltrovat z pitné vody nebezpečné látky, jako jsou těžké kovy. "Princip membrány vychází z lidského těla, každá buňka je membrána a ty procesy vlastně zaručují život," vysvětlil vědecký ředitel centra Aleš Černín. Vědci se podle něj od přírody jenom učí a snaží se procesy převádět do průmyslové praxe.
 
České membránové technologie patří ke světové špičce, podobné centrum ale v zemi zatím chybělo. "Unikátnost centra spatřujeme v tom, že se nám podařilo vytvořit skupinu specialistů z různých vědních disciplín, kteří nabízejí odborné propojení celého inovačního řetězce od membrány až k technologickým aplikacím," řekl Černín. Specifické je podle něj centrum především tím, že podnět k jeho vzniku vzešel z průmyslové sféry. V centru pracuje 60 lidí, z toho 35 je vědeckých pracovníků. Firma navíc nabízí i praxe a stáže studentům.
 
MemBrain je jednou ze čtyř firem ve skupině kolem společnosti MEGA, která vznikla na začátku 90. let privatizací Výzkumného ústavu uranového průmyslu. Právě v tomto ústavu vyrobili už v roce 1985 první průmyslovou, iontově selektivní membránu. Na tento výzkum pak MEGA a v roce 2008 i nově založené výzkumné a vývojové centrum MemBrain navázaly. "Dnes však zakázky pro uranový průmysl představují jen zanedbatelný zlomek tržeb," řekl Černín. Unikátní technologie se využívá především k čištění vody, plynu, ale také třeba syrovátky v potravinářském průmyslu.
 
Skupina MEGA má zkušenosti se záchrannými a sanačními pracemi v uranovém průmyslu a už přes 20 let dodává technologie a služby v oblasti ochrany životního prostředí. Zaměstnává kolem 260 lidí a loni uskutečnila zakázky za více než 900 milionů korun. Většina produkce míří do zahraničí. "Do roku 2018 plánujeme v tržbách překročit 1,2 miliardy korun, počet zaměstnanců ale zůstane stabilní, chceme zůstat středně velkým podnikem," dodal Novák.
 
zdroj: ČTK