Knihovna povolání lákala na technické obory

Živá knihovna povolání, pestrá nabídka středních škol a učebních oborů, prezentace volnočasových a zájmových kroužků – to všechno byla letošní burza vzdělávání Amos 2017 v jabloneckém Eurocentru.   

Celý den nabízely střední školy a odborná učiliště svou náplň, své zajímavosti i možnosti uplatnění svých absolventů žákům z devátých tříd, kteří se už teď rozhodují, kam zamíří v září 2018 jejich další kroky. V rozhodování jim hodně pomáhala také Živá knihovna povolání, projekt Svazu průmyslu a dopravy České republiky. „Hlavním cílem živé knihovny je motivovat letošní žáky devátých tříd hlavně ke studiu nyní tak žádaných technických oborů,“ říká Naděžda Vojtíšková, regionální manažerka Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„Pokud můžeme dětem svět technických oborů prakticky přiblížit a následně nabídnout i kvalitní pracovní místa přímo tady v Jablonci, je to to nejlepší, co můžeme pro rozvoj našeho města a regionu udělat,“ domnívá se primátor města Petr Beitl, který spojení Živé knihovny povolání s burzou vzdělávání Amos už vloni inicioval.

Právě na stanovištích živé knihovny měli budoucí studenti možnost zeptat se nebo si přímo vyzkoušet povolání, které tu představovaly některé jablonecké firmy. Viděli, jak pracuje 3D tiskárna, nebo si mohli vyzkoušet moderní způsob sváření. Svůj stánek představila také jablonecká nemocnice. 

„Vzdělání důležité bylo, je a rozhodně i bude, i když se objevují názory, že není v některých oborech nutné. Jsem přesvědčený, že dobré vzdělání zvyšuje cenu jedince na trhu práce,“ zmínil při slavnostním zahájení burzy Amos náměstek primátora pro oblast školství Miloš Zahradník, který připomíná, že je nutné se vzdělávat také po jazykové stránce. 

Těm, kdo už uvažují o zaměstnání a neví, jak nejlépe se budoucímu zaměstnavateli představit, určitě pomohl návod, jak napsat správně svůj životopis, aby zaujal. Produkce veletrhu nezapomněla ani na seniorskou generaci, pro kterou připravila nabídku akademického i uměleckého vzdělávání III. věku. Pro všechny návštěvníky pátečního veletrhu pak byl připravený bohatý doprovodný program sestavený z hudebních vystoupení, módních přehlídek, své dovednosti předvedli mladí barmani a nabídku volnočasových aktivit prezentoval Vikýř či taneční studia Tasmina, Najla a X-dance.