Zimní údržba silnic stála Liberecký kraj 154 mil.,za 6 let nejvíc

Zimní údržba silnic II. a III. tříd stála Liberecký kraj 153,55 milionu korun, a byla tak nejdražší za posledních šest let. Na opravy silnic a letní údržbu zbylo podstatně méně peněz než v jiných letech. Kraj zřejmě na údržbu přidá peníze z přebytku loňského hospodaření, kolik to bude, zatím není jasné. Zastupitelé o tom budou rozhodovat v červnu, řekl dnes novinářům liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Drahá byla letos i údržba v krajském Liberci, která si vyžádala přes 50 milionů korun. Více stála v posledních letech jen v zimě 2008/2009, kdy zde byl lyžařský světový šampionát. Tehdy byla ještě o čtyři miliony dražší. 

Liberecký kraj je z velké části horskou a podhorskou oblastí, která je na zimní údržbu náročná. Celkově mají krajští silničáři na starosti 2100 kilometrů krajských silnic druhých a třetích tříd a 395 kilometrů silnic první třídy pro Ředitelství silnic a dálnic. Jen 73,5 kilometru silnic zůstalo v zimě zcela bez údržby. Většinou jde o málo využívané silnice třetí třídy, uzavírá se i silnice druhé třídy 290 kolem přehrady Souš. Nádrž je zdrojem pitné vody a v zimě by hrozilo její znečištění. 

"Letošní zima byla finančně nákladnější než jiné především proto, že sníh letos napadl v oblastech, kde se v běžných zimách tolik nevyskytuje, jako je třeba Hrádecko," poznamenal Půta. Liberecký kraj dává ročně na správu a údržbu krajských komunikací zhruba 230 milionů korun, na letní údržbu a začátek zimy 2013/2014 tak zbývá 76 milionů korun. Není to mnoho, třeba v závěru roku 2010 stála od října do prosince zimní údržba přes 61 milionů, loni to bylo přes 48 milionů korun. 
    
V posledních letech stála Liberecký kraj zimní údržba krajských komunikací v průměru 135 milionů korun. Rekordní byla dosud zima 2008/2009, kdy kraj za údržbu svých silnic zaplatil přes 138 milionů korun. Naopak nejlevnější byla zimní údržba v roce 2007, kdy stačilo silničářům 119 milionů korun. Za údržbu komunikací v předchozí zimě 2011/2012 zaplatil kraj téměř 130 milionů korun. 
    
Ve stotisícovém Liberci byla letošní zima asi o 20 miliónů dražší než předchozí. Stála přes 50,4 milionu korun. "Letošní zima byla na sníh bohatší. S posypem zasahovali silničáři 102 dní, loni 77," uvedla mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová. Silničáři se v Liberci starají o bezmála 400 kilometrů silnic a 135 kilometrů chodníků. Liberec by chtěl v příštích letech zimní údržbu zefektivnit a zlevnit s pomocí silničních meteorologických stanic. Stanice umožní nepřetržité sledování povětrnostní situace a stavu povrchu vozovek, data mohou přenášet na dispečink zimní údržby i přímo do vozidel.
 
zdroj: ČTK