Zámek v Zahrádkách vyhořel před 10 lety, na opravu stále čeká

Ani po deseti letech od ničivého požáru zámku v Zahrádkách u České Lípy se na obnovu jedné z nejcennějších památek tohoto regionu nepodařilo sehnat peníze z evropských fondů. Zkrachovala i jednání s několika investory ze zahraničí. ČTK to dnes řekl Václav Hájek, mluvčí Univerzity Karlovy, které zámek patří. 

"Jednání vždy ztroskotala kvůli těžko odhadnutelné přesné výši nákladů na rekonstrukci," uvedl Hájek. Podle šest let staré studie si obnova zámku vyžádá 300 až 500 milionů korun. 

Univerzita měla v barokním zámku hotel s 96 lůžky, kongresovým sálem a učebnami. Škole sloužil pro výuku jazyků a byl cenným zdrojem financí. Význam měl zámek ze druhé poloviny 16. století i pro obec se 700 obyvateli, práci v něm v minulosti mělo zhruba 35 lidí. "Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby se zámek opravil, ale nijak to neovlivníme," řekl ČTK starosta obce Ladislav Chvojka. Podle něj těžko mohou univerzitě pomoci nebo usilovat o převzetí památky. "Na to, abychom zámek sami opravili, nemáme. Jsme malá obec s rozpočtem osmi devíti milionů, neměli bychom ani na spoluúčast u evropské dotace," dodal starosta Zahrádek, kde žije asi 50 nezaměstnaných. 
    
Zámek, který vlastní univerzita od roku 1974, zachvátil obrovský požár 30. ledna 2003. Oheň se tehdy rozšířil na celou budovu. Při požáru se propadla i unikátní mansardová střecha a další dvě patra. Ze zámku zbyly jen obvodové zdi a více než rok pršelo, než dostal alespoň provizorní střechu. 
    
V minulých letech investovala univerzita do zajištění objektu více než 15 milionů korun. Podle Hájka je zámek zakonzervován proti působení povětrnostních vlivů. Každý rok tam také provádějí alespoň základní údržbu a drobné opravy, aby zámek dále nechátral. "Aby se zabránilo další devastaci a případnému rozkrádání, udržujeme v objektu nepřetržitě správce," zmínil Hájek. 
    
Turistům a místním podle něj alespoň zpřístupnili zámecký park, který nechal vybudovat v první polovině 17. století jeho tehdejší majitel Albrecht z Valdštejna. 
 
zdroj: ČTK