Začala rekonstrukce muzea v Liberci, dělníci objevili dveře i rum

Několik desetiletí starou placatku od rumu ukrytou ve schodišti či zapomenuté zazděné dveře na místě, kde je chtěli sami budovat, objevili řemeslníci v Severočeském muzeu v Liberci. Od července tam pracují na modernizaci zázemí za 9,5 milionu korun. Většinu nákladů zaplatí evropské dotace. Pracovat se bude za provozu do začátku listopadu. ČTK to dnes řekl ředitel muzea Jiří Křížek. 

Muzeum díky modernizaci získá výtah, radikální proměna čeká ostudné toalety pro návštěvníky a stavebně se upraví i prostor pro expozici historických automatofonů, tedy flašinetů, orchestrionů i pianol. 
    
Podle původních plánů už mělo mít muzeum nové zázemí hotové. Několikaměsíční zpoždění ale způsobily problémy s výběrem dodavatele, neboť výběrové řízení se muselo opakovat. Několik nepříjemných překvapení připravila budova muzea z konce 19. století i při bouracích pracích. 
    
"Našli jsme zazděné konstrukce, o kterých jsme nevěděli. Pro proces stavby to není ideální, protože to je změna a každá změna znamená administrativní problém," konstatoval Křížek. Jeden objev ho ale hodně potěšil. "Potřebovali jsme udělat prostup pro vozíčkáře, aby se dostali do malého výstavního sálu. Začalo se bourat a zjistili jsme, že už před sto lety tady byly dveře. Byly zazděné, nebyly vidět a už se na ně zapomnělo. Je pozitivní, že nám takto před sto lety pomohli," řekl Křížek. 
    
Ředitele také pobavilo několik pozůstatků po řemeslnících, kteří v muzeu pracovali při poslední velké opravě v 80. letech minulého století. "Našli jsme zazděný vzkaz ve schodišti z prosince 1983 od zedníků, kteří zde posvačili lahev rumu a prázdný obal nám tam zanechali. Jsou tam i vtipné nápisy na příčkách o tom, co si sdělovali řemeslníci a muzejníci. Některé jsou nepublikovatelné. V podstatě si ale sdělovali, co se komu nepovedlo," dodal ředitel. 
    
I přes čilý stavební ruch je muzeum veřejnosti přístupné. Podle ředitele návštěvníci jen uslyší, že se něco v muzeum děje. Od stavebního dění oddělují expozice s návštěvníky sádrokartonové desky. "Máme otevřeno za snížené vstupné. Přístupná je část uměleckohistorické expozice i malý a velký výstavní sál, kde jsou výstavy s trmatikou první světové války a historických záchodů," dodal ředitel. 
 
zdroj: ČTK