Za pokus uplatit ředitele záchranné služby v Liberci jen podmínka

Za pokus o podplacení bývalého ředitele Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislava Mackovíka dostal dnes liberecký podnikatel Tomáš Absolon u Okresního soudu v Liberci podmíněný trest 18 měsíců vězení s odkladem na 30 měsíců. Zaplatit musí pokutu 400.000 korun. Pokud nezaplatí, půjde na tři roky do vězení. Hrozil mu přitom až šestiletý trest a pokuta až pět milionů korun. Rozsudek je pravomocný. 

Řediteli záchranky Absolon nabídl předloni v červnu 100.000 korun a o pár dní později dokonce milion, když zajistí, aby záchranka koupila jeho nemovitosti na libereckém letišti v hodnotě 25 milionů korun. Záchranná služba v té době připravovala výstavbu nového operačního střediska, na které dostala dotace z evropských fondů. Mackovík, který je dnes poslancem za KSČM, to bezprostředně ohlásil policii. Druhá nabídka se tak odehrála už pod dohledem policie. 
    
Absolon vinu přiznal a využil takzvaného institutu dohody o vině a trestu, který zákon umožňuje od září 2012. Když obviněný přizná svoji vinu, může se se státním zástupcem dohodnout na trestu. Tuto dohodu potom musí schválit soud. Účelem je urychlit trestní řízení méně závažných trestných činů. "Nelze to ale použít u zvlášť závažných trestných činů, podmínkou také je, že obžalovaný musí mít obhájce," řekl ČTK státní zástupce Miroslav Mareš, který už na dohodu přistoupil ve čtyřech nebo pěti případech. 
 
zdroj: ČTK