Výtvarnou výstavu v Jablonci inspiruje stoletá republika

Jednadvacátý ročník tradiční výstavy výtvarných prací dětí, žáků a studentů jabloneckých mateřských, základních a středních škol má téma Lípa náš národní strom, aneb stoleté výročí republiky. Jak se s ním mladí autoři ztotožnili, ukáže výstava, která začíná ve čtvrtek 10. května v Eurocentru a vrcholí 23. května aukcí ve prospěch pediatrického oddělení jablonecké nemocnice.  

Výstavu dětských a studentských výtvarných prací pořádá město Jablonec nad Nisou společně s Eurocentrem ve výstavním pavilonu Eurocentra. „Letos ji poprvé zahajujeme až odpoledne, aby se vernisáže mohli zúčastnit také rodiče vystavujících, takže vernisáž bude ve čtvrtek 10. května od 16 hodin ve výstavním pavilonu,“ informuje Lucie Kocourková z oddělení školství, kultury a sportu jabloneckého magistrátu. 

Každý rok je expozice nabitá nápaditými díly bez ohledu na věk autorů. A vrcholí závěrečnou aukcí některých z vystavených děl ve prospěch pediatrického oddělení městské nemocnice. Dražiteli jsou rodiče, ale i ředitelé a učitelé zúčastněných škol, zástupci některých městských organizací či města. Proto také některá z vydražených děl zdobí chodby magistrátu, kanceláře představitelů města, nebo, jako v případě vitráže od dětí z MŠ Slunečná, chodbu dětského oddělení nemocnice. 

To je také adresátem výsledné sumy z aukce, která bude ve středu 23. května od 16 hodin. „Věříme, že vydražená částka udělá radost všem dětem a že společnými silami překonáme loňských 15 913 korun,“ dodává Kocourková. 

Zatímco loni vybrané peníze pomohly při nákupu žilního transilluminatoru, který se používá pro zajištění žilního přístupu při krevních odběrech a zavedení kanyly pro infuze, letos peníze přispějí na vylepšení nemocničního prostředí. „Letošní výtěžek se použije na opravu originálních dřevěných plastik s dětskými motivy od architekta Stolína, které zdobí pokoje, chodby a ambulance dětského oddělení,“ uvádí mluvčí nemocnice Petra Hybnerová.

V roce 2016 se na aukci vybralo rekordních 19 100 korun, v roce 2015 to bylo 12 370 Kč, o rok dříve 7 300 Kč a v roce 2013 se podařilo získat 3 800 Kč.