Vodní záchranáře najdete v modrých buňkách

Na jabloneckém Tajvaně u Yacht Clubu je již připravené dočasné zázemí pro Vodní záchrannou službu (VZS). V trojici modrých buněk, které zde budou do konce září, budou záchranáři sloužit u jablonecké přehrady od 1. července do 3. září vždy ve trojici denně od 8 do 20 hodin. Statutární město Jablonec za pronájem buněk zaplatí 100 tis. korun, za služby vodních záchranářů dalších 360 tis. Kč.

Záchranáři budou pro návštěvníky vodní nádrže Mšeno k dispozici každý den od 8 do 20 hodin, a to na poloostrově Tajvan u Yacht klubu. „Návštěvníci se na nás mohou obrátit s jakýmkoliv

zraněním a nenadálou situací, která nastane kolem přehrady, a to na telefonním čísle 112. Jsme v neustálém kontaktu s dispečinky Zdravotnické a Hasičské záchranné služba,“ říká předseda jabloneckého VZS Jakub Mottl a dodává: „Vodní záchranná služba má ve své výbavě kromě zdravotnického materiálu i automatizovaný externí defibrilátor a od minulého roku přibyl ve výbavě díky městu Jablonec nad Nisou sonar, který se používá na zaměřování objektů ve vodě.“

„Záchranáři budou i letos využívat předsunuté stanoviště pod bývalými Slunečními lázněmi, odkud mají rozhled po celé vodní hladině. Zabezpečují nejen lidi ve vodě, ale kontrolují také chodníky kolem nádrže, hráze a břehy,“ doplňuje Vratislav Pavlín, vedoucí oddělení krizového řízení jabloneckého magistrátu.

Kolem přehrady jsou rozmístěné informační tabule s důležitými telefonními čísly na integrovaný záchranný systém, mapa nádrže a rady, jak se bezpečně chovat u vody. Pod tabulemi jsou umístěné bedny se záchrannými kruhy a lany, které může veřejnost použít k záchraně tonoucího.