Vernisáž otevřela 20. ročník výstavy, která vyvrcholí aukcí

Od 4. do 17. května bude ve výstavním pavilonu jabloneckého Eurocentra k vidění 20. ročník výstavy výtvarných prací žáků jabloneckých škol, kteří letos tvořili na téma pohádkový život. Výtěžek ze závěrečné aukce je určený opět pediatrii městské nemocnice.  

Pro jubilejní 20. ročník připravili své výtvarné práce na téma pohádkový život žáci ze třiceti škol. „Letos to jsou samá kulatá čísla, a tak jsme jako dárek výstavu prodloužili z jednoho na dva týdny. Dáváme tak možnost většímu množství návštěvníků, aby si vybrali z expozice to, co by chtěli v závěrečné aukci 17. května vydražit.,“ sdělila Lucie Kocourková z oddělení školství, kultury a sportu za organizátory a dodává, že otevřeno bude ve všední dny od 9 do 17 hodin, v sobotu od 9.30 do 13 hodin a vstupné je zdarma. 

„Jsem zvědavý, jak si děti a studenti pohádkový život představují. A doufám, že to naladí mnoho lidí, aby si na aukci nějaký předmět nebo obrázek vybrali a přispěli tak na dobrou věc,“ prohlásil na slavnostním zahájení výstavy ve čtvrtek 4. května náměstek Miloš Zahradník. 

Výtěžek ze závěrečné aukce, která letos bude ve středu 17. května od 17 hodin ve výstavním pavilonu Eurocentra, poputuje opět na pediatrii městské nemocnice. „Peníze bychom rádi využili na nákup tzv. žilního transilluminatoru, který se používá pro zajištění žilního přístupu při krevních odběrech a zavedení kanyly pro infuze,“ informoval primář pediatrie MUDr. Petr Rota. Přístroj, jehož cena se pohybuje okolo 7-10 tis. Kč, používá prosvěcovací technologii až do hloubky 6 mm. „Díky tomu je při napichování žíla lépe vidět,“ doplňuje MUDr. Rota. 

Primátor Petr Beitl, jenž je každý rok jedním z největších dražitelů, konstatoval, že aukce vystavených dětských prací je již dlouhodobou tradicí a výtěžek z ní rok od roku stoupá. „Loni se na aukci vybralo rekordních 19 100 korun, které nemocnice použila k nákupu dětského lůžka TOM,“ řekl Beitl a připomněl také ostatní vydražené částky: „V roce 2013 se podařilo získat 3 800 Kč, o rok později 7 300 korun na nákup digitální váhy pro novorozence, v roce 2015 to už bylo 12 370 Kč na koupi dětského lůžka,“ dodal primátor.

Minulý rok kromě výtěžku z aukce pediatrie získala také nejvyšší vydraženou položku, vitráž MŠ Slunečná. Ta nyní odděluje zázemí personálu dětského oddělení od běžného provozu.  

20. ročníku výstavy výtvarných prací žáků jabloneckých škol se účastnilo celkem 30 školských zařízení:

•    14 mateřských škol 
•    13 základních škol
•    ZUŠ
•    DDM
•    Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola, Horní nám. 1

Výstava se rozprostírá ve dvou pavilonech Eurocentra Jablonec na 92 panelech.