V Novém Boru zavřeli kvůli infekci mateřské školy i knihovnu

V Novém Boru na Českolipsku zůstaly dnes kvůli šířícímu se infekčnímu onemocnění uzavřené všechny mateřské školy, až do konce týdne zůstane uzavřena také městská knihovna. Zrušeno bylo i plánované jednání zastupitelstva, které se mělo uskutečnit ve středu. ČTK o tom dnes informoval starosta Jaromír Dvořák. Opatření má zabránit dalšímu šíření průjmových onemocnění ve městě. Laboratorní testy u nemocných prokázaly takzvané noroviry, které způsobují průjmy a zvracení a jsou extrémně infekční. V Novém Boru a nedaleké Okrouhlé na Českolipsku už podle odhadů onemocněly stovky lidí. 

Většina nemocných se snaží nemoc zvládnout vlastními silami a často nevyhledali ani lékaře. "Českolipská nemocnice od čtvrtka do nedělního dopoledne přijala asi deset pacientů, takže z našeho pohledu žádné dramatické číslo. Ambulantně jsme jich ošetřili asi trojnásobek. Od nedělního rána už jsme žádného nového pacienta nepřijali," řekl ČTK lékařský ředitel nemocnice Radek Havlas. Šlo podle něj o případy, které nebylo možné běžnými ambulantními prostředky zvládnout. "Nemáme tu žádného pacienta, který by byl tímto způsobem ohrožen na životě," dodal. 
    
Přítomnost norovirů, které prokázaly testy u nemocných, může podle hygieniků souviset s fekálním znečištěním pitné vody. Odhalily to laboratorní testy v části vodovodní sítě v Novém Boru a také u jednoho vodojemu v Okrouhlé. Tuto hypotézu podle nich ale zatím nelze definitivně potvrdit. Voda podle laboratorních testů obsahuje bakterie Escherichia coli a koliformní bakterie, které způsobují průjmová onemocnění a mohou vážně ohrozit zdraví. Zda jsou tam i noroviry, ukážou až další testy. 
    
"V Česku je jediná laboratoř, která může noroviry ve vodě odhalit, v Brně. Právě tam dnes odesíláme naše nasbírané vzorky. Doufám, že do konce týdne bychom mohli být moudřejší," řekla ČTK ředitelka Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová. Hygienici pokračují ve sběru vzorků od nemocných a také připravují dotazník, který by měl mezi nemocnými i zdravými situaci v Novém Boru zmapovat. Teprve na základě podrobné analýzy bude podle Prattingerové možné říct, zda spolu opravdu znečištění vody a nákaza souvisejí. 
    
Hygienici se ale podle Pratingerové nezaměřují jen na vodu jako zdroj nákazy, ale prověřují i další možné způsoby, jak se lidé mohli nakazit. "Analýza nám bude trvat delší dobu, protože musíme oslovit co největší počet lidí, kteří v lokalitě žijí či pracují. Musíme oslovit lidi, kteří onemocněli, i ty, kteří neonemocněli, a vyhledat rizikové faktory," řekla Prattingerová. Pokud jde o noroviry mají podle ní zatím hygienici příliš málo vyšetřených biologických vzorků, aby mohli jednoznačně říct, co je příčinou onemocnění takového množství lidí. "Může to být i souhra náhod, epidemiologie ale nemůže pracovat s náhodou," zdůraznila. 
    
V části Nového Boru a nedaleké Okrouhlé stále platí zákaz používání vody z vodovodu jako pitné. Nejen k pití, ale také k čištění zubů, mytí ovoce a zeleniny, by podle hygieniků měli lidé v postižených oblastech používat vodu z cisteren nebo balenou. Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) zajistily pro postižené domácnosti náhradní zásobování pitnou vodou cisternami. "Nově se nám podařilo dohodnout zásobování cisternami také pro obyvatele Skalické ulice," řekl Dvořák. I když je podle něj zásobována od jinud, lidé vodě z veřejného vodu nevěří a žádali zásobování cisternami. "Kvůli znečištění vody jsme už podali trestní oznámení na neznámého pachatele pro obecné ohrožení," dodal novoborský starosta. 
 
zdroj: ČTK