V nemocnicích v Liberci, Turnově a Jablonném platí zákaz návštěv

Krajská nemocnice Liberec vyhlásila dnes zákaz návštěv v nemocnicích v Liberci a v Turnově a také na oddělení následné péče v Jablonném v Podještědí. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace v Libereckém kraji, zákaz platí až do odvolání, řekla dnes ČTK mluvčí krajské nemocnice Barbora Silná. 

Už ve čtvrtek vyhlásila zákaz návštěv v centru doléčování a rehabilitace také nemocnice v nedalekém Jablonci nad Nisou. Dnes tam zákaz ještě rozšířili na interní oddělení. Nemocnice v České Lípě, Jilemnici ani v Semilech zatím návštěvy u svých pacientů nezakázaly, zjistila ČTK. 
    
Podle krajské hygienické stanice (KHS) se situace v kraji od minulého týdne výrazně zhoršila. "Kraj je na hranici epidemie," řekl ČTK mluvčí KHS v Liberci Zuzana Balašová. Ve čtvrtém týdnu neočekávaně stoupl počet nemocných akutními respiračními infekcemi. "Na nemocnosti se významně podílí chřipka, dosud bylo v Libereckém kraji potvrzeno 78 případů chřipky, z toho 77 případů bylo typu A," uvádí ve své zprávě KHS. 
    
V kraji je podle hygieniků na každých 100.000 obyvatel 1642 nemocných, o 23,5 procenta víc než před týdnem. Ve 12 případech byl podle hygieniků průběh onemocnění závažný, vyžadující intenzivní péči. "Dva pacienti už v důsledku chřipky zemřeli," uvádí KHS. Kromě chřipky jsou podle hygieniků onemocnění v těžkých případech jak u dětí, tak u dospělých způsobena RS viry, které vyvolávají zejména záněty průdušek a zápaly plic. 
    
Nejhorší chřipková sezona za několik posledních let byla v Libereckém kraji před dvěma lety, kdy v souvislosti s akutními respiračními chorobami zemřelo osm lidí. Chřipka byla tehdy zjištěna u 188 lidí, závažný průběh měla u 24 z nich. Epidemický práh 1600 až 1700 případů akutních respiračních chorob na 100.000 obyvatel byl před dvěma lety v kraji překročen šest týdnů, od konce ledna do začátku března. Nejvíce nemocných bylo v kraji na konci února, kdy na 100.000 obyvatel připadlo 2223 případů. 
 
zdroj: ČTK