V kostele sv. Havla v Ralsku objevili unikátní gotické malby

Unikátní malby odhalili památkáři v kostele sv. Havla v Ralsku na Českolipsku. Stěny tam zdobí dvě vrstvy gotických maleb. Zchátralá stavba se tím okamžitě zařadila mezi nejvýznamnější středověké památky Libereckého kraje. K těm patří třeba královský hrad Bezděz nebo hrad Houska, v jehož kapli jsou rovněž významné gotické nástěnné malby. ČTK o tom dnes informoval ředitel libereckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Miloš Krčmář.

Kostel sv. Havla byl v části Kuřívody postaven pravděpodobně ve druhé polovině 13. století a původně byl zasvěcen sv. Jiří. V roce 1279 kostel navštívila královna Kunhuta, vdova po králi Přemyslu Otakaru II., která byla v té době internována na nedalekém Bezdězu. "Královna mohla tehdy v presbytáři spatřit pravděpodobně starší vrstvu maleb, která představuje nebe s hvězdami a souhvězdími," poznamenal Krčmář. Mladší vrstva, jejíž součástí jsou odkryté malby archanděla Michaela a sv. Doroty a výjev Obětování v chrámu, vznikla podle něj někdy v první čtvrtině 14. století.
 
Ralsko i Kuřívody byly po desetiletí součástí Vojenského prostoru Ralsko, kde do 90. let minulého století sídlila sovětská armáda. Středověký kostel patří římskokatolické farnosti v Mimoni. Zanedbaná památka prochází v posledních letech obnovou, právě při tom byly v presbytáři objeveny cenné gotické malby. Za finančního přispění ministerstva kultury pak práce převzal restaurátor, který dochované malby odkryl a provedl jejich záchrannou fixaci.
 
Malby teď aspirují na cenu NPÚ Patrimonium pro Futuro v kategorii Objev roku. Nominován je také systém výpustí rybníku Jordán v Jihočeském kraji nebo archeologický odkryv duchovně vzdělávacího centra Jednoty bratrské v Přerově v Olomouckém kraji. Liberecký kraj má podle Krčmáře ještě jedno želízko v ohni. V kategorii záchrana a obnova památky se o cenu uchází záchrana barokního oltáře v kostele sv. Jiljí v Bezdězu na Českolipsku. "Cena Patrimonium pro Futuro je pro nás příležitostí podpořit vlastníky a další, kteří se v péči o kulturní dědictví angažují," dodala generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Ocenění bude vyhlášeno v září u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví.
 
zdroj: ČTK