V Jizerských horách opraví devět turisticky atraktivních míst

S pomocí evropské dotace se v Jizerských horách za 5,5 milionu korun obnoví devět turisticky atraktivních lokalit. Úpravy se budou týkat například Umrlčí cesty, výstupové trasy na Ptačí kupy či přístupu na vyhlídku Pytlácké kameny. Práce začnou v létě a skončí do poloviny příštího roku. ČTK to dnes řekl Ondřej Petrovský, ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, jež projekt připravila ve spolupráci se Společností pro Jizerské hory.

Pracovníky vítězné firmy z výběrového řízení podle něj nečeká nic lehkého, protože většina míst je prakticky nedostupná pro jakoukoliv techniku. "To znamená převahu ruční práce," konstatoval Petrovský. Například na výstupové trase na Hajní kostel a Polední kameny nad obcí Bílý Potok na Frýdlantsku je potřeba srovnat kamenné stupně, vyměnit dřevěná schodiště a opravit svodnice. Nové dřevěné schodiště a odvodnění potřebuje i naučná stezka Oldřichovské háje a skály. Podobné opravy se dočkají i další dvě výstupové trasy na Frýdlantsku, jedna vede na Ptačí kupy a Holubník a druhá na Paličník.
 
Součástí projektu je i lepší zabezpečení přístupu na vyhlídku Pytlácké kameny nedaleko osady Jizerka a obnova dvou podmáčených cest na Jablonecku. Jedna se nachází u lomu Hraničná v Janově nad Nisou a druhá je u přehrady Souš, známá je pod jménem Umrlčí cesta. Opravy se dočká i studánka s přístřeškem v osadě Karlov na Jablonecku a informační tabule přibude na odpočívadle U Švédů pod Dračím vrchem nedaleko Liberce.
 
Náklady na obnovu devíti míst uhradí z 90 procent evropská dotace. Nadace musí ze svého vydat 550.000 korun, část peněz by ale ráda zaplatila z darů od sponzorů. Získat chce asi 200.000 korun. "Věřím, že se najde i dostatečné množství společností, které nás v tomto záměru podpoří. O prostředky žádáme více subjektů, takže i dar v řádech tisícikorun je velice vítaný," dodal Petrovský.
 
zdroj: ČTK