V Doksech budou lidé s volbami rozhodovat o převzetí zámku

V Doksech na Českolipsku budou lidé současně s volbami v pátek a v sobotu rozhodovat o převzetí místního zámku. Radnice vyhlásila jenom anketu, referendum by při souběžných volbách do městského zastupitelstva a třetiny Senátu nedokázala zvládnout. Referendum jsou další volby, což znamená mít zvláštní komisi, prostory, plenty i urny. Tím, že jsou i senátní volby, by to bylo obrovské množství práce, řekla dnes ČTK starostka Eva Burešová (Doksy náš domov s podporou Starostů pro Liberecký kraj). 

Lidé v Doksech budou odpovídat na anketní otázku: Souhlasíte s bezúplatným převzetím zámku v Doksech do majetku města? Svou volbu označí křížkem, hlasování se lidé mohou i zdržet, pokud do anketní schránky vhodí lístek nevyplněný. Neplatné budou lístky, kde bude zvolená odpověď vyznačena jinak než křížkem, a také lístky s dopsaným textem nebo komentářem. Počítat se nebudou ani lístky s označením u obou možností. Výsledky by podle starostky měly být známy ještě v sobotu večer. 
    
Majitelem zámku v Doksech je Liberecký kraj, který ale zchátralou památku ze 16. století nepotřebuje. Prodej soukromému investorovi z Ruska za 45 milionů korun nevyšel a jediným zájemcem je teď město. Krajští zastupitelé už na konci srpna převod sedmihektarového areálu se zámkem a hospodářskými budovami v účetní hodnotě přes 18 milionů korun městu Doksy schválili. Teď se čeká jen na výsledek ankety a následné schválení nově zvoleným zastupitelstvem. "Pokud by Doksy zámek nepřevzaly, museli bychom hledat jiného kupce," řekl ČTK ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj). 
    
Doksy mají zatím zámek v pronájmu. Radnice chce do areálu, jehož historie je spjata zejména s Valdštejny, vrátit život a udělat z něj centrum kultury a cestovního ruchu. Mohlo by tam být informační centrum, prohlídkový okruh pro turisty, multifunkční sál na koncerty, besedy a výstavy i knihovna. Město už na zámku provedlo první opravy a od června je také veřejnosti přístupný zámecký park. Radnice chce na revitalizaci areálu, která si podle odhadu vyžádá 130 milionů korun, získat peníze z evropských či norských fondů. Podmínkou ale je vlastnictví areálu. 
 
zdroj: ČTK