V České Lípě začal další semestr Univerzity třetího věku

Do čtrnáctitýdenního vzdělávacího programu s tématem Šlechtická kultura českých zemí v proměnách staletí se přihlásilo dvacet zájemců z České Lípy a okolí. Autorem myšlenky založit Univerzitu třetího věku (U3V) v České Lípě je poslanec za hnutí ANO Ivan Jáč, který je členem sněmovního výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Ten dnes společně se starostkou České Lípy Jitkou Volfovou (ANO), ředitelkou Centra dalšího vzdělávání Jitkou Pacltovou a ředitelkou Euroškoly Česká Lípa střední odborná škola s.r.o. (Euroškola) Petrou Kašparovou semestr také zahájil. 

 „Těší mě, že se nám prostřednictvím Technické univerzity v Liberci a Centra dalšího vzdělávání podařilo uspořádat první kurz v rámci Univerzity třetího věku pro seniory v České Lípě už před devíti lety. Rád bych proto poděkoval za vstřícnost tehdejšího i současného vedení Euroškoly, která poskytuje U3V prostory ve svém objektu,“  říká poslanec za hnutí ANO Ivan Jáč a dodává: „Jedním z hlavních důvodů založení U3V v České Lípě byla nejen poptávka po vzdělání od českolipských seniorů, ale také snaha usnadnit zájemcům přístup ke vzdělávání, což v praxi znamená, že nemusí cestovat až do Liberce.“ 

Město Česká Lípa podporuje volnočasové aktivity pro seniory a U3V není výjimkou. „V České Lípě žijí aktivní senioři, kteří mají zájem se nadále vzdělávat, a proto je o kurzy Univerzity třetího věku velký zájem. Často od seniorů slýchám pozitivní ohlasy na již absolvované kurzy, a to v rámci pravidelných akcí, jako jsou Čaje pro seniory nebo při setkáních s občany,“ informuje starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO).

Jednačtyřiceti ukončených kurzů pro seniory se dosud zúčastnilo okolo 520 zájemců o další vzdělávání.
Letošní kurz povede historik Milan Svoboda, který působí na katedře historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci. „Do kurzu, který je zaměřený na dějiny s názvem Šlechtická kultura českých zemí v proměnách staletí, se zapsalo dvacet studentů,“ upřesňuje ředitelka Centra dalšího vzdělávání Jitka Pacltová a dodává, že nabídka kurzů je primárně určena pro seniory ve věku okolo 60 let. Zúčastnit se však mohou i mladší zájemci, a to od 50 let. Ti ale platí vyšší vstupní poplatek, neboť se u nich předpokládá, že ještě mají příjmy ze zaměstnání.

„Univerzita třetího věku je skvělý počin pro seniory, kterých valem přibývá a kteří mají touhu po dalším vzdělávání a získávání nových informací a co víc, navazují nové komunitní vazby a tím rozvíjejí své sociální vztahy,“ dokresluje Ivan Jáč a dodává, že jeho vizí do budoucna je založit podpůrný fond, který by finančně podporoval vzdělávání seniorů. Finance by pak sloužily například na proplácení nákladů lektorů nebo na nákup odborné literatury.