V České Lípě se rodí koalice, v níž je ČSSD i ODS

V České Lípě vzniká koalice, jejíž součástí by vedle vítězné ČSSD měla být i ODS. V Semilech i Turnově vítězové o podobě koalice teprve jednají a do konce týdne se nedá očekávat žádný konkrétní výsledek, vyplývá z dnešního průzkumu ČTK. 

Volby v České Lípě vyhrála ČSSD, které dalo hlas 15,14 procenta voličů. V 25členném zastupitelstvu získala pět mandátů. "Se třemi subjekty jsme v tomto okamžiku v absolutní shodě: ANO, ODS a Uděláme pořádek v České Lípě. Koalice zatím ale není definitivně uzavřena. Programové průniky budou předmětem dalšího vyjednávání," uvedla kandidátka na starostku za ČSSD Romana Žatecká. Podle ní jednají o prioritách, kam ČSSD řadí evropské dotace a audit organizací města. Koalice by měla mít většinu 15 hlasů, ANO získalo čtyři mandáty a další dvě strany rodící se koalice po třech křeslech. V minulém zastupitelstvu byla ČSSD v opozici a ODS městu vládla. Žatecká předpokládá, že koaliční smlouvu by mohli podepsat příští týden. 
    
V Semilech vyhrála Volba pro Semily, která získala osm mandátů v jednadvacetičlenném zastupitelstvu. "Oslovili jsme všechny strany, abychom věděli, jakou mají představu. Se třemi jsme se sešli, zbývá ještě ANO, termín zatím dohodnutý nemáme. Pak teprve začneme vést konkrétní jednání o koalici," řekla kandidátka na starostku za Volbu pro Semily Lena Mlejnková. Druhé ANO získalo čtyři mandáty a po dvou zastupitelích mají v Semilech sociální demokraté, komunisté a uskupení Semiláci, které se letos spojilo s KDU-ČSL. 
    
Na AN0 váznou i jednání i v Turnově, čtvrtém největším městě v kraji. "Moji vizí bylo sestavit koalici ze čtyř nejúspěšnějších stran, považoval bych to za férové vůči voličům. Proti ANO se ale další strany vymezily," uvedl současný starosta Turnova Tomáš Hocke, jehož uskupení Nezávislý blok - SNK vyhrálo s devíti mandáty. Do 27členného zastupitelstva se dostalo ještě dalších šest stran, druhé ANO má pět křesel, TOP 09 jich získalo čtyři a po třech Turnov potřebuje změnu a ČSSD. V zastupitelstvu budou i dva zástupci ODS a jeden za Stranu svobodných občanů. Hocke zatím nedokáže odhadnout, zda vznikne křehká většina Nezávislého bloku s ANO, nebo dojde ke spojení více stran. 
 
zdroj: ČTK