Už známe vítěze soutěže „Dobrodružství lososa Lukáše“

Slavnostní vyhlášení mezinárodní soutěže, která je zaměřená na vytváření vztahu dětí k životnímu prostředí, se odehrála na krajském úřadě včera dopoledne. Záštitu nad soutěží převzala hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. V celorepublikovém finále bude Ústecký kraj reprezentovat ZŠ Edisonova Varnsdorf, která vyhrála severočeské kolo.

„Dobrodružství lososa Lukáše“ je česko-německá soutěž, jejímž cílem je upozornit žáky 5. - 7. tříd na konkrétní ohrožený živočišný druh – lososa obecného atlantského – a hravou formou je seznámit s životním cyklem lososů. Pojítkem mezi Českou republikou a Německem je řeka Labe, kterou čeští i němečtí lososi využívají k migraci do moře.

Žáci 34 severočeských škol z České Lípy, Chabařovic, Mostu, Štětí, Ústí nad Labem, Varnsdorfu, Duchcova, Chomutova, Jestřebí, Litvínova, Loun, Roudnice nad Labem, Teplic a Třebenic, kteří se od 1. listopadu zúčastnili soutěže, doprovázeli lososa Lukáše a formou komiksu ztvárnili jeho putování v řece Labi až do Severního moře.

Stejně jako v předešlých soutěžích získávali všichni pokyny přes internetové stránky. Po ztvárnění putování lososa českými žáky navážou v soutěži i žáci německých škol a doprovodí tak lososa až do Severního moře.

Pro obě země platily povinné prvky, které se do komiksu musely vpracovat a podle toho byly komiksy též hodnoceny. Výstupem byl komiks o jedné až dvou čtvrtkách velikosti A3 s popisem dobrodružství lososa Lukáše. Technika mohla být libovolná, podmínkou byla komiksová forma.

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová vybrala společně se zástupci provozovatele vodohospodářských služeb Základní školu Edisonovu ve Varnsdorfu, která postupuje do celostátního kola. Vítěz celostátního kola bude znám do konce ledna 2012.

Soutěž „Dobrodružství lososa Lukáše“ pro školy organizuje společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. ze skupiny Veolia Voda.