Ústecký kraj vítá petici za dostavbu dálnice D8

Ústecký kraj vítá občanskou iniciativu v Lovosicích, která vyhlásila petici na podporu urychlené dostavby dálnice D8. Kraj na svých webových stránkách www.kr-ustecky.cz zahájil letos v srpnu obdobnou aktivitu, kterou již podpořily stovky občanů nejenom z Ústeckého kraje, ale i z dalších regionů České republiky. O rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje, kterým bylo zamítnuto odvolání ekologického sdružení Společnost ochránců životního prostředí obžalovaného aktivisty Lubomíra Studničky proti územnímu a stavebnímu povolení k D8, bude opět rozhodovat Krajský soud v Ústí nad Labem. Krajský úřad v novém rozhodnutí vycházel i z odůvodnění k předchozímu rozsudku.

„Každý projev podpory dostavby této klíčové komunikace pro Ústecký kraj nás přibližuje jejímu dokončení. Jsem ráda, že se ke snahám kraje o co nejrychlejší dostavbu připojují spontánně i občané dotčených obcí na objízdných trasách. Obstrukce a záměrné průtahy ekologických aktivistův souvislost s dostavbou D8 by měly vést k úpravám v české legislativě,“ uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje. Hejtmanka rovněž připomněla, že v polovině srpna zaslal panu Studničkovi dopis s žádostí, aby jeho sdružení Společnost ochránců životního prostředí ukončilo veškeré kroky, kterými by se nyní již neodůvodněně a neobhajitelně mohlo snažit blokovat dostavbu dálnice D8. I přesto podalo sdružení na nově vydané rozhodnutí krajského úřadu žalobu.

Nedokončená dálnice je jednou z příčin nižšího zájmu zahraničních investorů o Ústecký kraj, kteří by tak mohli významně přispět k vytváření tolik potřebných nových pracovních míst. Vedle toho již dříve Ústecký kraj odborným měřením prokázal, že občané žijící na objízdných trasách jsou vystaveni zvýšeným zdravotním rizikům včetně rakoviny. K tomu je potřeba přičíst celospolečenské ztráty, které se podle studie ČVUT ročně pohybují okolo 700 milionů Kč.
 
Podporu co nejrychlejší dostavbě dálnice D8 vyjádřilo na webových stránkách www.kr-ustecky.cz  téměř 600 občanů. Uvádíme názory některých respondentů:
 
Nechápu, že je tohle vůbec možné. Pana Studničku bych přestěhoval do obce Velemín, nebo do Vaňova hned vedle hlavní silnice!
Pavel B., Teplice
 
Souhlasím s okamžitou dostavbou a se všemi uvedenými skutečnostmi proč ji dostavět. Už měla dávno stát. Copak ekologové nevidí, kolik exhalací vypustí těžká doprava.
Jaromír G., Libochovice
 
Plně podporuji dostavbu D8 i přes to, že jsem z opačné strany ČR. Ze situace kolem p. Studničky je mi trochu smutno. Nevěřím, že jeho důvodem pro blokaci dostavby D8 je zájem o životní prostředí ...
Petr K., Pelhřimov