Úprava křižovatky zkomplikuje provoz na silnici 9 u Nového Boru

Úprava nebezpečné křižovatky ve Skalici u České Lípy zkomplikuje od pondělí provoz na frekventované silnici 9 v Novém Boru na Českolipsku. Komunikace bude kvůli stavebním pracím zúžená a řidiči tam budou muset zpomalit. Práce by měly skončit do 28. listopadu. Cílem navržených úprav je snížení rychlosti na silnici 9, řekl dnes ČTK krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj).

Silnice z Nového Boru na Českou Lípu patří k nejvytíženějším komunikacím v kraji, podle posledních sčítání po ní denně projede přes 13.000 aut. Křižovatka se Skalickou ulicí v Novém Boru je dlouhodobým problémem. Řidiči tam nerespektují snížení rychlosti a nehody jsou velmi časté. "V minulém roce se tam stalo přibližně deset vážných dopravních nehod, ale to jsou jen ty ohlášené. Skutečné počty budou zřejmě mnohem vyšší, protože řada řidičů drobné karamboly ani nehlásí," řekl starosta Skalice u České Lípy Jiří Löffelmann (Starostové).
 
Na úpravách silnice se v květnu dohodli starostové se zástupci policie, Ředitelství silnic a dálnic i Libereckého kraje. "Naším cílem bylo nalézt společný konsenzus a opatření, která by v co nejkratší možné době mohla dopravu v tomto úseku silnice zlepšit a ochránit řidiče, ale i chodce a cyklisty," uvedl novoborský starosta Jaromír Dvořák (Starostové). Vzhledem k tomu, že jde o silnici první třídy, bude úpravy platit stát. Zároveň by se ale podle Dvořáka měla zpracovávat studie kruhového objezdu, který by v budoucnu mohl klasickou křižovatku nahradit.
 
Zatím se komunikace dočká jen úprav, které by měly na motoristy působit psychologicky a donutit je, aby před křižovatkou zpomalili. ŘSD chce tohoto efektu dosáhnout zúžením jízdních pruhů. Šikmé vodorovné pruhy na silnici navíc nahradí ostrůvky z žulové dlažby lemované sloupky. Podél silnice budou také zesílena svodidla, která mají zabránit případnému pádu havarovaného auta na chodník, který vede do podchodu pod silnicí. V příštím roce bude navíc osazeno proměnné svislé dopravní značení, které bude upozorňovat na nejvyšší dovolenou rychlost 70 kilometrů v hodině.
 
zdroj: ČTK