Týmy mladých zdravotníků se utkaly o Helpíkův pohár

Ve středu 15. května dopoledne zahájil u jablonecké přehrady náměstek primátora David Mánek krajské kolo 21. ročníku soutěže Helpíkův pohár. Devatenáct týmů dětí z pátých ročníků základních škol z celého Libereckého kraje se vydalo na trať dlouhou jeden kilometr. Vítězové se zúčastní celostátního kola ve Velkých Losinách.  

Helpíkův pohár je zdravotně-výchovná soutěž tematicky určená žákům pátých tříd základních škol. Kolem 10-11 let jsou děti ve věku, kdy se učí mnoha potřebným dovednostem a začínají být schopné rozumově uvažovat. Rozvoj jejich myšlení a úroveň získaných dovedností jim umožňuje jednoduchými postupy přispět k záchraně toho nejcennějšího – lidského života. „A co je důležitější, než záchrana lidského života. Ze školní výuky ubyla branná výchova, a tak mnoho dětí neumí poskytnout základní první pomoc. Proto jsou podobné aktivity velmi důležité,“ říká náměstek jabloneckého primátora David Mánek.

Soutěž je rozdělená do tří kol: okresní, krajská a celostátní. „Krajská kola probíhají formou branného závodu na trati dlouhé cca dva kilometry. Na pěti zdravotnických úkolech si děti ověří, co vše umí a jak to zvládnou použít v praxi,“ vysvětluje Tomáš Stronček, předseda neziskové organizace Helpík, organizátora soutěže. Vítězové krajských kol se pak utkají v kole celostátním, které bude 25. května ve Velkých Losinách, kde se utká třicet nejlepších týmů z celého Česka.  

Na kilometrovou trať u jablonecké přehrady se ve velmi chladném počasí a za stálého mrholení vydalo postupně celkem 19 dvoučlenných týmů, které postupně plnily pět zdravotnických úkolů. „Pro soutěžící jsme měli domluvené také přímé volání na zdravotní pohotovost, kde s nimi hovořila profesionální dispečerka záchranné služby. Ta potom také jednotlivé týmy hodnotila,“ dodává Stronček. Body mohli soutěžící získat také ve stánku profesionálních hasičů, drobné ceny zase za úkoly u Městské policie Jablonec nad Nisou. Vozový park a zbraně si děti prohlédly u stánku Policie ČR. 

Výsledky krajského kola v Jablonci nad Nisou jsou na www.helpik.cz/vysledky-souteze.

Soutěž Helpíkův pohár založili tvůrci projektu Rallye Rejvíz, aby vzbudili zájem dětí o laickou první pomoc a předali jim nenásilnou formou znalosti potřebné k záchraně života. Se vznikem Občanské sdružení Helpík v roce 2003 byla soutěž rozdělená na dnešní tři kola. 

Helpík z. s. je nezisková organizace zabývající se vzděláváním v oboru první pomoci. Organizuje rekvalifikační kurzy, akreditované programy i základní kurzy pro širokou veřejnost, firmy či školy, hlavní činností je však příprava a realizace dětské vzdělávací soutěže Helpíkův pohár a zájmové soutěže záchranných služeb a složek integrovaného záchranného systému Rallye Rejvíz. www.helpik.cz