Tisíce bledulí v údolí Robečského potoka rozkvetly o měsíc dřív

V údolí Robečského potoka u Zahrádek na Českolipsku rozkvetly tisíce bledulí jarních. Souvislý koberec drobných bílých kvítků pokryl údolí o měsíc dřív než v jiných letech. Lesy ČR kvůli tomu pozastavily i rekonstrukční práce na turistické stezce, která údolím vede. ČTK o tom informoval mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Lokalita nese název Peklo a je přírodní památkou s největším výskytem bledulí jarních v Česku. Každoročně to na jaře přiláká stovky lidí. 

Čtyři kilometry dlouhé romantické údolí Robečského potoka je v podstatě dlouhá rokle sevřená pískovcovými skalami, která působí dojmem divoké přírody. Potok využívala v minulosti šlechta k výletům na loďkách. Za třicetileté, prusko-rakouské i druhé světové války sloužilo Peklo jako úkryt pro obyvatele okolních vsí před vojenskými oddíly. Dnes mohou do Pekla jen pěší turisté. Mohou tam objevit nejen tisíce bledulí, žije tam na 250 druhů hmyzu, ale i velké množství ptáků, ryb a savců. Z chráněných druhů ptáků tam hnízdí třeba výr velký, ledňáček říční nebo skorec vodní. 
    
Lesy ČR už loni na podzim zahájily rekonstrukci tamní turistické stezky, která přijde na zhruba čtyři miliony korun. "V rámci rekonstrukce obnovíme dřevěné zpevněné chodníky. Generální opravy se dočkají i dvě lávky přes Robečský potok. Práce probíhají po menších etapách a pokračovat budou letos od dubna až do října," řekl ČTK Ludvík Řičář, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Liberci. 
    
Práce v údolí začaly už v únoru, kdy lesníci porazili několik zdravotně narušených stromů, které hrozily pádem na stezku. Vzhledem k tomu, že zdravotní stav části zdejšího porostu není nejlepší, budou podle Řičáře zásahy pokračovat i v dalších obdobích letošního roku. "Naší nejdůležitější prioritou je zajištění bezpečnosti všech návštěvníků turistické stezky," dodal Řičář. 
    
Nyní je podle něj právě kvůli kvetení bledulí jarních trasa průchozí, omezeně přístupná bude od dubna do října. "Chceme přírodní ráz tohoto unikátního údolí obnovit v co nejkratší době, a to s ohledem nejen na bleduli jarní, ale i na další prvky zdejšího ekosystému," řekl krajský ředitel Lesů ČR. Kvůli úpravám stezky by podle něj měli být návštěvníci v průběhu letošní letní sezony při pohybu v lokalitě velmi opatrní. 
 
zdroj: ČTK