Studenti z Německa jezdí do Jablonce pravidelně

Ve druhé polovině dubna se uskutečnila tradiční jarní návštěva studentů a pedagogů z Jacob Brücker Gymnasium v Kaufbeuren, partnerské školy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy.   

„Do Jablonce přijelo 9 studentů a 2 učitelé. V Jablonci zůstali týden, studenti byli, podle zaběhnutého zvyku, ubytovaní v rodinách jabloneckých gymnazistů.“ říká Kateřina Hujerová z kanceláře primátora, která má na starosti vztahy s partnerskými městy. Přátelská studentská návštěva měla i letos tradiční průběh. Na programu byla prohlídka Jablonce, Liberce, výlety do okolí i jednodenní návštěva Prahy. V pondělí 23. dubna studenty přivítal v obřadní síni radnice primátor Petr Beitl. 

Obě školy, Gymnázium Dr. Antona Randy i Jacob Brücker Gymnazium z Kaufbeuren, stály u zrodu partnerství obou měst a letos slaví 25. výročí vzájemné spolupráce.  Při této příležitosti se v dubnu v Kaufbeuren konalo také setkání gymnazijních pedagogů. Jablonečtí přivezli do Německa jako symbol spolupráce a propojení obou měst jablůňku, kterou se svými kolegy zasadili. 

Partnerství s bavorským městem Kaufbeuren, které bylo oficiálně uzavřeno v roce 2009, patří k nejaktivnějším ze spřátelených měst. Kromě studentů gymnázií běží spolupráce také na úrovni sportovních klubů, kulturních subjektů i jednotlivých občanů. Nejdůležitější mezi Jabloncem a Kaufbeuren jsou ale rodinné vazby, které stále ještě přetrvávají od doby, kdy po 2. světové válce bylo do jedné z kaufbeurenských čtvrtí vystěhováno na 20 tisíc jabloneckých Němců. Čtvrť se jmenuje příhodně Neugablonz (Nový Jablonec).