Spor o pozemek zpozdil dokončení silnice do Hrádku o dva roky

Dostavbu přeložky silnice 35 do Hrádku nad Nisou na Liberecku a dál do Polska zkomplikoval spor s majitelkou pozemku Jitkou Pourovou. Pozemky Čechošvýcarky byly nakonec vyvlastněny a Krajský úřad Libereckého kraje loni na podzim rozhodnutí potvrdil. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nyní vyřizuje stavební povolení, aby mohla stavba na jaře pokračovat. Pokud vše dobře půjde, měla by být dokončena ještě letos, sdělila dnes ČTK mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. 

Podobné spory by měla v budoucnu výrazně zjednodušit novela zákona, která začne platit od 1. února. Ta má zjednodušit a zlevnit vyvlastňování pozemků například pro výstavbu silnic a dálnic. V případě silnice 35 u Hrádku nad Nisou už ale podle Ledvinové nepomůže. "Tam se bude dál postupovat podle původní legislativy," řekla. Žádné další velké silniční stavby v Libereckém kraji podle ní spory s vlastníky pozemků neblokují. Letos má ŘSD v plánu mimo dokončení I/35 ještě mimoúrovňovou křižovatku na silnici 9 v Sosnové a silnici 13 do Mníšku. 

Silnice 35 je součástí komunikace, která má v budoucnu liberecký region napojit na německou dálnici A4 a zrychlit cestu z Německa přes Polsko směrem do Česka a dál k jihu. Starostové příhraničních oblastí usilují o lepší silniční spojení už od 90. let. Prioritou je projekt zejména pro německou stranu, i proto úsek v Polsku z velké části financuje. Přeložka silnice I/35 je posledním úsekem na české straně. Úsek dlouhý 7,6 kilometru přijde na zhruba dvě miliardy korun. 
    
Komunikace, která zrychlí cestu k hranicím s Polskem a Německem, už měla být podle původních plánů hotova. Stavba začala v květnu 2009 a jezdit se po silnici mělo v říjnu 2011. Na dokončení čekají hlavně obyvatelé Hrádku na Nisou a Bílého Kostela. Pro Hrádek bude nový úsek zlepšením a zrychlením dopravního napojení na Liberec. V Bílém Kostele zase pomůže zklidnit dopravu. "Zmizí hustý provoz, kvůli kterému často není možné hlavní silnici v obci přejít," řekl již dříve ČTK starosta Bílého Kostela Jiří Formánek. 
 
zdroj: ČTK