Soud dal Kamenolomu Brniště šanci na obnovení těžby na Tlustci

Krajský soud v Liberci dal Kamenolomu Brniště novou šanci v boji za obnovení těžby čediče na kopci Tlustec na Českolipsku. Soud na návrh kamenolomu zrušil loňské rozhodnutí, kterým Ministerstvo životního prostředí zamítlo výjimku z ochrany zvlášť vzácných živočichů a rostlin. Ta je přitom podmínkou obnovení těžby. Soud teď rozhodnutí pro vady řízení zrušil a vrátil věc ministerstvu k novému projednání, zjistila ČTK na infodesce soudu.

Tlustec patří k dominantám Českolipska. Turisté ho měli v oblibě i proto, že je spjat se svatou Zdislavou, dnes je ale pro návštěvníky uzavřený. Čedič se tam těžil od 70. let, protesty proti těžbě začaly v roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron. Lidé z okolí si stěžovali na vysokou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které ničily jejich domy. Těžbu čediče o čtyři roky později zastavilo ministerstvo životního prostředí. V letech 2003 a 2004 byla těžba kamene krátce obnovena, pak se ale definitivně zastavila.
 
Obnovení těžby se už osm let brání lidé z Brniště, Postřelné nebo Luhova, plány se nelíbí ani obyvatelům z nedalekého Velkého Valtinova. Bojí se hluku, otřesů i prachu a zvýšeného provozu na silnicích. Většinu kamene chce ale firma přepravovat po železnici, přesto kamenolom nabízí Brništi výstavbu obchvatu za 13 milionů korun a ještě 17 milionů korun do obecní kasy. Těžba kamene by mohla v prvních letech zaměstnat kolem 20 lidí a do budoucna až dvojnásobek. Těžba spojená s rekultivací lomu je naplánována na 20 až 30 let.
 
Častým argumentem proti těžbě jsou obavy z likvidace kopce, který patří k dominantám regionu. Vrchol ale podle firmy nezmizí, počítá se s hlubinou těžbou a současnou sanací. "Po celkové rekultivaci člověkem zasaženého území bude kopec konečně bezpečný a právě v tomto kroku vidíme záchranu kopce, jelikož v ten okamžik mohou turisté bezpečně vyjít na vrchol kopce," řekl již dříve ČTK ředitel Kamenolomu Brniště Petr Houska. Dnes je kopec návštěvníkům z bezpečnostních důvodů uzavřen.
 
zdroj: ČTK