Sanace vojenského prostoru Ralsko bude po dvou letech pokračovat

Po více než dvouleté přestávce bude pokračovat sanace v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku. Dohodly se na tom Liberecký kraj a ministerstvo životního prostředí. První projekt se už připravuje, ještě letos by mělo být zlikvidováno 59 vrtů v Hradčanech, řekl ČTK náměstek libereckého hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný (Změna pro Liberecký kraj). Na sanaci ekologických zátěží v celé zemi by měly jít tři miliardy korun, pokud se podaří získat evropské dotace, tak i dvojnásobek. 

Někdejší vojenský prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala až do počátku 90. let minulého století sovětská armáda. K vojenským účelům ale sloužil už zhruba od poloviny minulého století. "Hradčany patří v rámci republiky k nejzatíženějším lokalitám po pobytu sovětské armády. Největším problémem je letiště Hradčany, kde došlo ke kontaminaci podzemní vody i zeminy, především leteckým petrolejem, kerosinem i pohonnými hmotami," vysvětlil vedoucí oddělení sanací ministerstva Richard Přibyl. 
    
Sanace Ralska začala už v 90. letech minulého století, musela se zaměřit především na dekontaminaci podzemních vod a zasažené půdy. V lokalitě jsou desítky vrtů, kterými se znečištěná podzemní voda odčerpávala. Dvě třetiny z nich už se v minulosti ale podařilo odstranit zbývá jich ještě 59, které by měly podle Jadrného zmizet do konce roku. Stát už do sanace Ralska investoval v minulosti kolem 400 milionů korun, v rámci celé republiky se do sanací investovalo už půldruhé miliardy. 
    
"Obnovení sanačních prací v Ralsku je velmi důležitým krokem pro další rozvoj této lokality. Jestliže chceme v lokalitě cokoli do budoucna dělat, nejprve ji musíme vyčistit," zdůraznil Jadrný. Bývalý vojenský prostor je velmi cenným územím, navzdory působení armády je tu nedotčená příroda s řadou přírodních památek. K těm nejvýznamnějším patří Vranovské skály s Juliinou vyhlídkou, Skalní divadlo s monumentální Skalní branou, vrch Stohánek se zbytky hradu, Široký kámen, jsou tu i přírodní rezervace Břehyně-Pecopala nebo Hradčanské rybníky s rašeliništi. 
    
Území má i bohatou historii, centrální část Ralska, Kuřívody, byla založena Přemyslem Otakarem II. jako královské město na území bezdězského panství. Osídlení tam však bylo už v mladší době kamenné. Na území vznikajícího geoparku je 17 zaniklých obcí. Na území vojenského prostoru vzniká geopark, který byl měl krajinu oživit a přilákat do ní turisty. "Díky nenáročnému téměř rovinatému terénu bude park velmi vhodný pro rodiny s dětmi, ale také pro lidi s jakkoliv omezenou možností pohybu," řekla ČTK zakladatelka obecně prospěšné společnosti Geopark Ralsko Anna Ježková. 
 
zdroj: ČTK