Rekonstrukce střechy českolipského muzea bude stát 19 mil. Kč

Rekonstrukce střechy Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě bude stát bezmála 19 milionů korun, původní odhad byl ale ještě o šest milionů vyšší. Práce by měly začít ještě letos. Akce je rozdělena do etap, poslední by měla skončit v červenci 2015, řekl dnes novinářům náměstek libereckého hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj). Kraj také chystá modernizaci expozic a zázemí Severočeského muzea v Liberci za zhruba 9,5 milionu korun. 

Českolipské muzeum sídlí v augustiniánském klášteře, který založil roku 1627 Albrecht z Valdštejna. Areál se postupně rozrostl o další objekty a svou definitivní podobu získal ve druhé polovině 18. století. Střecha budovy byla sice v 80. letech minulého století opravena, ale špatně a necitlivě. Dnes tak do expozic a depozitářů muzea stále více zatéká. Ředitel muzea Zdeněk Vitáček usiluje o její opravu už přes deset let, kvůli nedostatku peněz ji však kraj stále odkládal. 
    
Havarijní stav střechy ohrožuje podle Vitáčka nejen sbírky, ale i samotnou stavbu. "Každá zima stav střechy jen zhoršuje, krovy jsou napadené dřevokaznými houbami a hmyzem a v některých místech se střecha začíná propadat. Potřebujeme, aby se nejvíc poškozená místa opravila ještě do zimy," řekl již dříve ČTK ředitel. Projekt počítá se zpevněním krovů a nahrazením nevyhovujícího řezaného šindele pálenou taškou bobrovkou, stříšky dvou luceren v nárožích pokryje masivní přírodní břidlice. 
    
Investovat se kraj chystá i do Severočeského muzea v Liberci. Objekt v minulosti prošel opravou a dostal nový depozitář, nutně ale potřebuje modernizaci. "Vypsali jsme teď veřejnou soutěž na první etapu, muzeum dostane nové toalety i bezbariérový přístup a výtah," řekl Pieter. Na bezbariérový bude přebudován služební vchod do muzea v zadní části budovy, kde bude i výtah, kterým se vozíčkáři dostanou do jednotlivých pater. Modernizace se dočká zabezpečení a kamerový systém. Součástí projektu je i obnova jedné z expozic a restaurování sbírkových předmětů, především hracích přístrojů. 
    
Liberecké muzeum bylo postaveno na konci 19. století a tomu odpovídá i jeho stavebnětechnický stav. "Je to nádherná budova v původním stavu, za těch více než sto let tady neproběhla žádná zásadní modernizace, chybí důstojné zázemí pro návštěvníky, šatna, ale i prostor pro vlastní obchod," popsal slabiny muzea ředitel Jiří Křížek. Velkým problémem jsou podle něj hlavně schodiště. "Naše budova je sice nádherná, ale superbariérová," poznamenal ředitel. I jednotlivá podlaží rozdělují schody na různé úrovně, největším úskalím je ale vstupní monumentální schodiště, které mnohé návštěvníky odrazuje. V budoucnu by měla budova získat nový bezbariérový vchod i v přední části. 
 
zdroj: ČTK