Radniční fasáda spěje do finiše

Od začátku dubna stojí na severní straně jablonecké radnice před vchodem do kina oplocení. To ohrazuje staveniště. Poslední, severní strana budovy získá definitivní fasádu v historické barevnosti. Stavební práce skončí do srpna.  

„Loňské mimořádně krásné počasí umožnilo začít s rekonstrukcí severní strany fasády dříve. Přes zimu jádro omítky zrálo a nyní na něj dělníci natáhnou finální barevnou omítku,“ vysvětluje Petr Mikulášek z oddělení investiční výstavby (OIV) jabloneckého magistrátu. Zrání jádra přes zimu pomáhá kvalitě budoucí fasády. „Když se nenechá správně vyzrát, tvoří se bílé vápenné výkvěty, které potom kazí celý dojem. Vyplatí se tedy nespěchat. Vyzrálost jádrové omítky zkontrolují odborníci, jakmile bude stát lešení. Bude-li dostatečná, bude možné začít s aplikací finální břízolitové omítky,“ komentuje postup prací Mikulášek. Tento postup se osvědčil už na jižní a východní straně radnice. 

„Během dokončování fasády projde změnou také světelná reklama kina. Nově už tu nebude lišta, ale připravíme vše pro osazení neonů po stranách,“ připomíná vedoucí OIV Pavel Sluka. Podle jeho slov by vše mělo být hotové na přelomu července a srpna.

Celkové náklady na obnovu radniční fasády a věže jsou vyčíslené na více jak 25 milionů korun, z toho necelé čtyři miliony bude stát severní strana. Se stavbou souvisí i omezení. Po dobu prací na radniční fasádě není možné využívat parkovací místa před kinem radnice. Řidiče i chodce kvůli jejich bezpečnosti prosíme o zvýšenou pozornost při pohybu kolem budovy.

Na opravách radniční fasády pracuje město od roku 2016, radniční okna intenzívně opravovalo už od roku 2011. Proměnou prošla nejprve západní strana a věž, jejíž dokončení ohrozily nečekané statické problémy související s technologií betonů ze třicátých let minulého století. Finální fasádu získala věž v roce 2017. Loni na konci května se na ni usazoval hromosvod zakončený ozdobnou kupolí. Usazoval jej zvenku velký jeřáb a celá akce byla kvůli silnému větru trochu dramatická. Měděná kupole hromosvodu je velká 75 cm, hromosvod je nerezový. Pro radnici ji podle dobových výkresů zhotovilo Klempířství Resl, radniční fasádu opravuje stavební firma Syban.