První Army test 2018 se konal v Jablonci

Otestovat, jak na tom jsou s fyzickou zdatností si přišlo více jak 140 jabloneckých dětí v pondělí 29. ledna do atletické haly na Střelnici. Army test, jehož cílem je motivovat děti a mládež k pohybu, tam pod záštitou primátora Petra Beitla organizovala Asociace pro podporu aktivní zálohy.  

Během 90 minut si děti mohly vyzkoušet, zda jejich fyzička obstojí před náročnými armádními požadavky. „Dospělí muži musí zvládnout shyby, kliky, lehy-sedy, dřepy a běh na 12 minut. Chlapci 6-10 let dělají místo shybů vis na hrazdě, od 11 let pak výdrž ve shybu. Kliky mají chlapci od 11 let, do té doby běhají 4x10 metrů. Do 14 let chlapci i děvčata běhají 6 minut,“ prozradil limity organizátor projektu Army test Ludvík Cimburek, někdejší elitní bojovník speciálních sil, současný armádní instruktor a poradce Generálního štábu.

„Malé děti jsou nadšené a většinou moc šikovné. Rozdíl je vidět u těch starších, kteří už propadli tabletům a mobilům a už nemají takovou fyzičku. Například běh zvládnou vcelku v pohodě, ale neudělají obyčejný klik,“ komentoval výsledky účastníků Army testu Ludvík Cimburek.

„Sportovní aktivity dětí a mládeže podporuji, považuji to za velmi důležité a těší mě, že i mezi jabloneckými školami byl o účast v Army testu poměrně velký zájem. Předpokládám, že se s organizátory domluvíme na dalším kole. Díky naší atletické hale můžeme nabídnout plnohodnotné zázemí,“ řekl primátor Beitl.

Dospělí od 18 let mají stejné disciplíny a limity jako vojáci v armádě. Limity pro děti organizátoři stanovili ve spolupráci s učiteli tělocviku na základních školách. Všichni účastníci absolvují 5 disciplín a jsou hodnoceni známkou jedna až tři. Nejlepší mají celkové hodnocení pět. Děti si podle výsledků vysloužily různobarevné náramky, ti nejlepší se mohly pyšnit černým. Všichni si kromě zmíněného náramku odnesli také diplom a tašku s upomínkovými předměty. Prvního Army testu v Jablonci se zúčastnili žáci ze ZŠ Liberecká a studenti ze SUPŠ.