Pro koupaliště v Libereckém kraji se sezona zatím vyvíjí příznivě

Letošní sezona se pro provozovatele koupališť v Libereckém kraji vyvíjí velmi příznivě. Při hodnocení ale zatím zůstávají opatrní, srpen může sezonu zkazit. Návštěvnost na památkách je průměrná, v horku lidé nechodí zejména odpoledne.

"Jsme spokojení, zatím se to vyvíjí dobře. V posledních dnech chodí v průměru 600 až 700 lidí," uvedl provozovatel koupaliště Sluníčko v liberecké čtvrti Vratislavice Petr Polda. O úspěšnosti sezony ale podle něj rozhodne srpen. Obdobný názor má i provozovatel druhého libereckého koupaliště Vápenka Jan Skalník. "Na hodnocení je brzy. Potřebovali bychom ale ještě tak deset slunečních dnů, aby sezona nebyla ztrátová," uvedl Skalník.
 
Zatím nadprůměrné léto zažívají v Železném Brodě na Jablonecku, na koupaliště chodí denně 700 až 800 lidí. "Když to takto vydrží, bude to nadstandard," uvedl správce Libor Kochánek. Koupaliště v Brodě je jediné venkovní v kraji, která může návštěvníkům nabídnout jízdu na toboganu. "Je to lákadlo, lidé se ptají, pokud není v provozu. Říkají, že přijeli kvůli němu," dodal Kochánek.
 
Krušný rok naopak zažívá liberecká zoologická zahrada. "Počasí je hlavním faktorem návštěvnosti a nepřeje nám od začátku roku," konstatoval ředitel zahrady David Nejedlo. Denně v létě do zahrady podle něj chodí kolem 2000 lidí, pokud by ale bylo o něco chladněji, návštěvníků by bylo zhruba o třetinu více. "Lidé chodí hlavně dopoledne, odpoledne je tady pár lidí," dodal.
 
Stejný trend u návštěvníků zaregistrovali i na hradech a zámcích v kraji. Podle kastelánů chodí turisté hlavně před obědem a odpoledne jsou zřejmě u vody. Podle kastelána na Sychrově Miloše Kadlece i tak je počet návštěvníků v letošním červenci zhruba stejný jako loni. "Přichází hlavně rodiny z dětmi," uvedl Kadlec. Stabilní návštěvnost si v létě drží i Trosky v Českém ráji, denně tam přijde v průměru tisíc lidí. Kvůli chladnému jaru je ale celková letošní návštěvnost Trosek nižší než loni. "To už asi do konce sezony nedoženeme," řekl kastelán Luboš Martínek. Podobně je na tom například i Bezděz nad Máchovým jezerem. "Jsme v propadu, táhne se to už od dubna," uvedl kastelán Jan Jurička. I podle něj je červenec průměrný, podle počasí chodí od 400 do 1000 lidí.
 
Mimořádně úspěšné je letošní léto pro Oblastní galerii v Liberci. "Přes léto k nám obvykle chodí jen zahraniční turisté, obvykle kolem 500 za měsíc, letos je návštěvníků asi třikrát více a hodně jich je z Česka," uvedl ředitel galerie Jan Randáček. Důvodem je podle něj mimořádná výstava kompletního souboru grafik proslulého renesančního umělce Albrechta Dürera. Taková výstava se v Česku koná poprvé.
 
Atraktivní výstavy spojené s Ještědem, lanovkou a loutkovým divadlem má Severočeské muzeum v Liberci. Tam ale nijak mimořádný zájem nezaznamenali. "Čekal jsme, že vzbudí větší zájem," přiznal ředitel Jiří Křížek. V porovnání s loňskem ale podle něj propad nezaznamenali. "Je to zhruba stejné," dodal.
 
zdroj: ČTK