Před deseti lety vyhořel zámek v Zahrádkách u České Lípy

Před deseti lety, 30. ledna 2003, vyhořel zámek v Zahrádkách u České Lípy. Objekt pocházející z druhé poloviny 16. století sloužil jako hotel a studijní středisko Univerzity Karlovy. Škody se vyšplhaly na 150 milionů korun. Požár se podařilo uhasit až po více než třech dnech, práci na likvidaci požáru totiž hasičům komplikovala chybějící protipožární zabezpečení, nedostatek vody i velký mráz. 

Při zásahu byl zraněn jediný hasič. Příčinou požáru, který vypukl v podkroví, byla podle hasičů nedbalost nebo technická závada. Ze zámku pak zbyly jen obvodové zdi a do objektu více než rok pršelo, než dostal alespoň provizorní střechu. 

Zámek byl postaven v roce 1547 na místě původního hradu, v 70. letech 18. století dostal barokní podobu a ve 20. letech 19. století empírovou. Čtyřkřídlá dvoupatrová budova se čtyřmi oblými nárožními věžičkami kolem čtvercového dvora nezapřela dobu svého založení - renesanci. Historie zámku se pojila se jménem Albrechta z Valdštejna a dalšími známými šlechtickými rody. Na zámek jezdili dříve známí Češi, třeba Josef Dobrovský, František Palacký, Pavel Josef Šafařík či Božena Němcová. Od roku 1945 patřil zámek státu, byl zde domov mládeže a středisko pro zahraniční studenty a v roce 1974 získala objekt Univerzita Karlova, která do rekonstrukce zámku investovala miliony korun. 
 
zdroj: ČTK