Preciosa-Lustry Kamenický Šenov, to je hlavně zakázková výroba

Designová svítidla na zakázku pro konkrétní místo a konkrétního zákazníka, to je dnes hlavní výrobní program sklářské společnosti Preciosa-Lustry v Kamenickém Šenově na Českolipsku. Zatímco ještě před deseti až 15 lety byly nosným programem sériově vyráběné lustry pro domácnosti, dnes se na výrobě podílejí zhruba jednou pětinou. Tento podíl by ale firma ráda do budoucna zachovala, řekl dnes ČTK generální ředitel Pavel Marek. 

Preciosa-Lustry je součástí největší sklářské a bižuterní skupiny v zemi. Podnik se 700 zaměstnanci uskutečnil loni zakázky za bezmála 800 milionů korun. Šenovská továrna vydělává na tom, že je komplexní a vše umí udělat pod jednou střechou. "Máme vlastní slévárnu, sklářskou huť, pasírnu, galvanizaci, máme i vlastní zámečníky, to v Česku ani Evropě žádná firma nemá," poznamenal Marek. Podnik má navíc dvě desítky vlastních designérů a spolupracuje i s nejlepšími českými a světovými návrháři. I díky tomu se jí daří získávat velké zakázky z celého světa. 
    
Většina produkce šenovských sklářů míří do zahraničí, i když i čeští zákazníci jsou stále ochotnější zaplatit za špičkovou kvalitu, kterou Preciosa nabízí. "Největšími odbytišti jsou ale země Středního a Blízkého východu, bývalého Sovětského svazu, USA a stále více i Čína," poznamenal ředitel. V Číně jsou podle něj největšími zákazníky hotelové komplexy, kasina nebo velcí investoři. "Normální čínská rodina si do svého malého bytu lustr z Preciosy nekoupí," poznamenal Marek. 
    
V oblasti Kamenického Šenova se lustry vyrábějí už bezmála 300 let. Archivy Preciosy skrývají na 40.000 skic, výkresů a konstrukčních plánů. Umí tu vyrobit tradiční tereziánský lustr stejně jako obří futuristické svítidlo využívající technologie LED, tištěných spojů a světelných vláken. "Na takových projektech se pracuje i několik let, zrovna nedávno jsme dokončili největší designové svítidlo na světě. Osvětlení o rozloze 1460 metrů čtverečních bylo určeno pro soukromou rezidenci klienta na Středním východě a jen jeho montáž trvala rok," poznamenal ředitel Preciosy. 
    
Právě v arabských zemích a zemích bývalého Sovětského svazu roste podle Marka poptávka i svítidlech jejichž kovové části jsou zlacené. "Investovali jsme proto do rozšíření naší zlatičky a jako jedni z mála dokážeme pozlatit obrovské kusy," poznamenal Marek. Jen do zlata v obří lázni musela firma investovat několik milionů korun. "Pokud dopadnou některé velké projekty, které připravujeme, budeme možná největší obchodník se zlatem v České republice," uzavřel s trochou nadsázky Marek. 
 
zdroj: ČTK