Pozitivní harmonie – přenosné varhany zahrají pro záchranu velkých

Ačkoli velké varhany v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou již koncertně využít nelze, o varhanní hudbu její milovníci nepřijdou. Největší jablonecký kostel rozezní ve čtvrtek 25. dubna od 17 hodin varhanní pozitiv, který do kostela speciálně přiveze varhanice Jiřina Dvořáková Marešová. Vstupné na koncert je dobrovolné.

„Varhanní pozitiv jsou malé přenosné varhany, které byly oblíbené nejen v menších kostelech, ale i v bohatých domácnostech nebo zámeckých sálech,“ přibližuje Jiřina Dvořáková Marešová, varhanistka, kterou jablonečtí posluchači dobře znají. A ona dobře zná většinu varhanních nástrojů jabloneckých kostelů, na mnohé z nich hrála v rámci letního cyklu varhanních koncertů několikrát. Ani jí není osud největších jabloneckých varhan lhostejný, a tak se během loňské návštěvy zrodil nápad na spolupráci. Varhanice je totiž majitelkou vlastního varhanního pozitivu z dílny Daniela Přiba a Michala Nováka. 

Že se i na malé varhany dá zahrát velká hudba, se budou moci posluchači přesvědčit tentokrát nejen na vlastní uši, ale i oči. Pozitiv bude umístěn přímo před nimi v lodi kostela a ne na vzdáleném kůru, jak je obvyklé. „Koncert jsme nazvali Pozitivní harmonie a věříme, že radostná energie, která je pro paní Dvořákovou Marešovou typická, se přenese i na posluchače. A protože ona je známá také svým improvizačním uměním, připravila si překvapení,“ uvádí Irena Kreiselová, předsedkyně Nadačního fondu Jablonecké varhany a dodává: „Chce vyzvat posluchače k vlastnímu výběru tématu, na které bude improvizovat. A to by si milovníci dobré hudby neměli nechat ujít!“ 

Koncert je další aktivitou Nadačního fondu Jablonecké varhany, který se snaží shromáždit dostatek prostředků nutných na celkovou obnovu varhan. Díky příspěvkům soukromých dárců se podařilo zajistit již 1.511.943 Kč. Další finance v celkové výši 1,5 milionu korun jsou připravené na účtech Libereckého kraje a statutárního města Jablonec nad Nisou. Na rekonstrukci varhan je dle odhadu třeba šest milionů korun.