Policie našla v bytě svého kolegy na Jablonecku výbušninu

Policisté objevili dnes ráno v bytě svého kolegy ve Velkých Hamrech na Jablonecku výbušninu. Silně výbušný pentrit našli při jeho zatýkání. Je podezřelý z toho, že páchal trestnou činnost, řekla ČTK mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radka Sandorová. Kvůli nalezené výbušnině museli hasiči z panelového domu evakuovat 30 lidí a okolí domu uzavřít. Před 14:00 už nebezpečí pominulo a lidé se začali vracet do svých bytů. 

Nebezpečná výbušnina byla v bytě v pátém patře sedmipatrového panelového domu. GIBS měla podle Sandorové informace takového charakteru, že o spolupráci požádala integrovaný záchranný systém. 

"Při prvotní domovní prohlídce bylo vyloučeno akutní nebezpečí, které mohlo hrozit obyvatelům panelového domu, a z toho důvodu už byli vyrozuměni, že kdo potřebuje, může se domů vrátit," řekla odpoledne mluvčí. Podle ní mohou obyvatelé domu dovnitř i ven vstupovat bez omezení. 
    
Domovní prohlídka a vyšetřování na místě ale podle Sandorové pokračuje. "Zatím nikdo si netroufne odhadnout, jak ještě dlouho to bude trvat. Pravděpodobně to ale bude až do nočních hodin," dodala. Mimo zmíněného jednatřicetiletého policisty nikdo jiný na místě v souvislosti s tímto případem zadržen nebyl. Z čeho je muž podezřelý, nechtěla zatím specifikovat. "Pokud jde o zadržené věci, tak tam budeme požadovat znalecké zkoumání, takže výsledky určitě nemůžeme očekávat během dnešního dne ani ve dnech následujících, na ty si budeme muset počkat," dodala. 
    
V domě byli ráno hlavně senioři, azyl jim poskytl městský úřad, kde zřídili evakuační centrum. "Nemohli jsme ty lidi nechat venku, mrzne, a tak byli v teple na úřadě, měli tam i zdravotníka," řekl ČTK starosta Jaroslav Najman. Mluvčí záchranky Lenka Markovičová potvrdila, že na místo vyjížděli, zraněn ale nikdo nebyl. Na místě zasahovali i hasiči, pomáhali hlavně při evakuaci domu. "Před vniknutím do bytu v pátém patře ještě několikrát prověřili, zda se v objektu skutečně nikdo nenachází, odpojili dům od elektrického proudu a připravili útočný proud. Dva hasiči pak asistovali při otevření dveří do bytu," popsala účast hasičů jejich krajská mluvčí Zdenka Štrauchová. 
    
Pentrit (pentaerythrittetranitrát označovaný zkratkou PENT) je velmi silná výbušnina, která se používá k výrobě rozbušek a detonátorů a také k výrobě tříštivých náloží menších kalibrů. Jde o bílou krystalickou látku. Návod k jeho výrobě je běžně dostupný na internetu. 
    
Kvůli výbušnině větší množství lidí evakuovali v Libereckém kraji předloni v létě. Kvůli nálezu letecké pumy z druhé světové války museli evakuovat asi 3500 lidí z nákupního centra na okraji Liberce. 
 
zdroj: ČTK