PCR testy začnou školy používat od 26. května

Jablonec nad Nisou - Od středy 26. května budou jablonecké základní školy na základě doporučení svého zřizovatele, statutárního města Jablonec nad Nisou, k testování žáků i zaměstnanců používat neinvazivní RT-PCR testy. Jejich vyhodnocení bude zajišťovat společnost SPADIA LAB, a to za 200 korun za provedený test.

Akciová společnost SPADIA LAB má jako jediná kapacitní možnosti zajistit školám testování s laboratorním vyhodnocením testů v souladu s opatřeními Ministerstva zdravotnictví. „Statutárnímu město se podařilo vyjednat cenu 200 korun za provedený test, proto jsme jako zřizovatel všem školám tento způsob testování doporučili,“ říká náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek.  

Testování začne ve středu 26. května, vyhodnocení budou mít školy vždy nejdéle další den, tedy ve čtvrtek. Jde o test prostřednictvím houbičky, která se vkládá do úst a v laboratoři se vyhodnocují vzorky slin. Testy se budou provádět jednou za dva týdny.  

Statutární město Jablonec nad Nisou zřizuje devět základních škol, v nichž je 3493 žáků a přibližně 500 zaměstnanců. „Počet testovaných ve školách se však bude zásadně proměňovat vzhledem k nemocem dětí, popř. proočkovanosti pedagogických pracovníků,“ uzavírá náměstek Mánek.