O dotaci na čističku mohou lidé z České Lípy žádat do 31. října

Obyvatelé části Častolovice v České Lípě mohou stále žádat o dotace na vybudování domovní čistírny odpadních vod. Pilotní projekt vyhlásila radnice před rokem, a původně chtěla příjem žádostí ukončit už v prosinci. Zájem se ale zvyšoval pomalu, termín tak nejprve zastupitelé prodloužili do konce června a teď ještě o další čtyři měsíce. ČTK o tom dnes informovala mluvčí radnice Kristýna Brožová. 

"Do dnešní doby přišlo na městský úřad pouze 23 žádostí, tedy asi polovina předpokládaného množství žadatelů. Oproti původnímu plánu tak zastupitelé prodloužili termín podání žádostí až do 31. října. Peníze město lidem vyplatí ještě koncem roku 2014 nebo začátkem roku 2015. Jde nám o to, aby žádosti stihli podat opravdu všichni, nebo alespoň většina z předpokládaných 50 žadatelů," řekla starostka Hana Moudrá (ODS). 
    
Majitelům rodinných domů nabízí radnice dotaci až 100.000 korun, nejvýše ale 85 procent nákladů. Podle průzkumu města přijde taková čistírna na 70.000 až 150.000 korun. Město zatím přidělilo na dotacích zhruba milion korun, připraveno má pět milionů. "Na červnovém zasedání schválili zastupitelé 228.000 korun pro další tři žadatele," doplnila Brožová. 
    
Častolovice byly až do května 2005 samostatnou obcí. "Jedním z důvodů, proč se obec rozhodla k městu připojit, byl právě slib vybudování kanalizace," řekla Moudrá. Vybudování kanalizace pro obec vzdálenou asi tři kilometry od České Lípy by ale stálo 50 milionů korun, proto se radnice rozhodla podpořit domovní čistírny, které budou stát zhruba desetinu. "Zároveň připravujeme rekonstrukci tamního vodovodu," dodala starostka. 
    
Podobný systém zvolili také v Jablonci nad Nisou, kde mohou lidé žádat o dotaci a půjčku na výstavbu čistírny odpadních vod z městského Fondu na zlepšení úrovně bydlení. Na rozdíl od České Lípy tam není podpora čistíren určena jen obyvatelům jedné lokality, i proto je zřejmě zájem větší. Loni město schválilo 28 žádostí za 1,5 milionu korun, letos je na žádosti připraveno 3,4 milionu korun. Žadatel může dostat jako dotaci až polovinu způsobilých výdajů, maximálně ale 50.000 korun na byt. Na zbytek mu ale může město půjčit, na pět let s úrokem 2,45 procenta. 
 
zdroj: ČTK