Netradiční výlov Máchova jezera přilákal tisíce lidí

Tisíce lidí přilákal dnešní atypický výlov Máchova jezera ve Starých Splavech u Doks na Českolipsku. Konal se po šesti letech. Od jiných výlovů se odlišuje tím, že jde spíše o "hon na ryby". Navíc se nedělá na rybníku, ale až za hrází. ČTK to řekl Libor Pitro z Rybářství Doksy, které mělo dnešní výlov na starost.

Rybáři se snažili ryby do určeného prostoru největšího rybníku v severních Čechách nahnat od středečního večera za pomoci dvou loděk vybavených elektrickými agregáty. "Tvoří plašící zónu, se kterou ryby postupují dolů k hrázi," uvedl Pitro.
 
Dnešní podmínky ale výlovu moc nepřály. "Máchovo jezero má poměrně vydatný přítok. Ten nám dnes komplikuje výlov, protože je poměrně teplo a ryby zůstávají na přítoku čerstvé vody," vysvětlil rybář. Podle něj se tak odhadem podařilo vylovit asi jen čtvrtinu obsádky. V jezeře dlouhém tři kilometry a širokém až 1,6 kilometru jsou hlavně cejn velký a plotice, v menší míře jsou zastoupeny dravé druhy, jako je candát, štika a bolen. "Dravé ryby se vrátí do jezera, bílá ryba bude zobchodována," dodal Pitro.
 
Návštěvníci mohli výlov na jezeře nejen pozorovat, ale ryby také koupit. Nejlevnější byla bílá ryba a tolstolobik za 40 korun za kilogram, nejdražší štika s cenou 200 korun. "Největší zájem je ale o kapry a amury," řekl prodejce. Kilogram kapra se prodával za 70 korun. Eva Bohuslavová z Mladé Boleslavi se nakonec rozhodla pro lína, na výlovu byla poprvé. "Jsme tady od sedmi od rána. Čekala jsem, že to bude výlov se sítěmi, jak jsem viděla v televizi třeba z Třeboně. Tak to mě trochu zklamalo, ale jinak atmosféra je tady hezká. A kvůli ní jsem hlavně přijela," uvedla.
 
Dnešní akci si nenechal ujít ani místní důchodce Jaroslav Hart, který se naopak řadí mezi tradiční účastníky podzimních výlovů. "Neznám jiný případ, kde by se ryby lovily na druhé straně hráze," řekl. Obvyklou atmosféru mu ale rušily práce na rekonstruované hrázi. Její oprava je hlavním důvodem, proč se jezero začalo na začátku října vypouštět. Modernizace výpustního zařízení, které je v havarijním stavu, si vyžádá 27,6 milionu korun. Výpusť se naposledy opravovala v roce 1972. Bude nová jak po stavební, tak i technologické stránce, a snadnější tak bude manipulace s jezerem.
 
V brzké době vyroste provizorní hráz, aby bylo možné na výpustním zařízení pracovat a zároveň se jezero mohlo opět napouštět. Zatímco vypouštění 6,3 milionu metrů krychlových vody trvá asi šest týdnů, k opětovnému naplnění jezera je potřeba pět měsíců. Aby nebyla ohrožena příští turistická sezona, voda v jezeře musí začít přibývat nejpozději od poloviny prosince. Veškeré práce mají být hotové do konce dubna 2015.
 
zdroj: ČTK