Nemocnice v České Lípě potřebuje modernizovat operační sály

Nemocnice s poliklinikou v České Lípě potřebuje modernizovat operační sály. Prostory vyprojektované před 40 lety už nevyhovují, řekl dnes ČTK ředitel pro zdravotní obory Vladimír Trenčiansky. Cílem nemocnice je proto podle něj šest operačních sálů zrekonstruovat tak, aby odpovídaly současným požadavkům. Náklady se předběžně odhadují na sto až 120 milionů korun, nemocnice doufá, že bude šance získat na projekt dotace z evropských fondů.  

Nemocnice v České Lípě je jediným zdravotnickým zařízením pro 110.000 obyvatel Českolipska. Vyprojektována byla v 70. letech a pacientům slouží od roku 1981. Době vzniku odpovídá i uspořádání operačních sálů. "V současné době je největší problém hygienická smyčka a nemožnost sály uchladit jiným způsobem než centrálním rozvodem chladu," vysvětlil Trenčiansky. Centrální operační sály jsou rozdělené do dvou pater, rekonstrukce by se proto podle něj musela dělat postupně, aby vždy bylo možné zajistit akutní operace. "Plánované by se musely posunout," dodal.

Sály potřebují zejména stavební úpravy, dožilé jsou i inženýrské sítě. "Jejich vybavení ale není ze 70. let," ujistil lékařský ředitel. Vybavení a mobilní technologie jsou podle něj moderní. Díky dotacím z evropských fondů pořídila v minulých měsících nemocnice pro operační sály například nové stoly či anesteziologické věže. "Konstrukce sálů je však už dožitá a potřebuje modernizaci, začínáme na tom pracovat, abychom peníze na rekonstrukci sehnali," dodal Trenčiansky. Peníze podle něj nemocnice shání i na rekonstrukci dialýzy, tam je podle něj problém obdobný jako u sálů.

Nemocnice v České Lípě je druhým největším zdravotnickým zařízením v Libereckém kraji. Ročně je tam hospitalizováno kolem 19.000 pacientů, dalších 277.000 jich projde ambulancemi. Nemocnice byla dlouho zanedbávaná, v posledních letech se do ní ale investovaly už desítky milionů korun. Loni si jen modernizace budov vyžádala 150 milionů, největším projektem bylo zateplení a výměna oken. Letošní investice přesáhnou podle generálního ředitele Jaroslava Kratochvíla 70 milionů korun. Klíčovým projektem příštího roku bude vybudování nového zdroje tepla, který by měl nemocnici zásobovat už od 1. července.

zdroj: ČTK