Na prvních dvou parkovištích v České Lípě jsou opět automaty

Česká Lípa mění po letech systém parkování, na prvních dvou plochách obsluhu ode dneška vystřídaly parkovací automaty. U vodního hradu Lipý a obchodního domu Banco parkování navíc zlevnilo. Prvních 15 minut je zdarma, první hodina za desetikorunu a za každou další řidič zaplatí 20 korun. Dosud se platilo na všech hrazených parkovištích s obsluhou 20 korun za každou započatou hodinu. Nový systém umožní platit jen za dobu, kterou řidiči skutečně potřebují, řekl novinářům místostarosta Jiří Kočandrle (TOP 09). 

Placené parkovací plochy město dosud pronajímalo dvěma soukromým provozovatelům, kteří vybírali parkovné a městu platili za pronájem každoročně dohromady 800.000 korun. "Vůbec nemáme informace o tom, jak byla parkoviště využívána, jak dlouho tam auta zůstávala, kolik se za parkování vybralo, to vše by se mělo s novým systémem změnit. Parkovací automaty to budou schopné sledovat," řekl Kočandrle. 
    
Nový systém je zatím ve zkušebním provozu, od Nového roku by už měly být parkovací automaty na všech placených parkovištích v centru města. Třeba na náměstí u radnice bude podle místostarosty ale parkování dražší. Město už získalo první dva parkovací automaty, za které zaplatilo necelých 31.000 korun. Za parkování musí motoristé platit jen ve všední dny od 08:00 do 17:00. "O víkendech a svátcích je parkování zdarma," dodal Kočandrle. 
    
Česká Lípa má v centru kolem 500 parkovacích míst, polovina z nich je na placených plochách. Bezplatně lze zaparkovat u kulturního domu Crystal, U Parku a v Barvířské ulici. Parkovací automaty byly ve městě už v 90. letech minulého století, před 11 lety město systém opustilo a pronajalo parkoviště soukromým firmám, které mají na nich vlastní výběrčí. Smlouvy už ale končí a město je nechce prodlužovat. Ani s automaty obsluha z parkovišť zcela nezmizí. "Placení budou kontrolovat lidé zaměstnaní ve veřejně prospěšných pracích a v případě problémů přivolají městskou policii," dodal místostarosta.
 
zdroj: ČTK