Na otevření galerie v Liberci čekaly ráno desítky lidí

Veřejnosti se dnes po přestěhování do bývalých městských lázní poprvé otevřela Oblastní galerie v Liberci. Ráno před hlavním vchodem ve frontě čekalo asi 70 lidí. Velký zájem o nové prostory byl i v dalších hodinách. ČTK to řekl ředitel galerie Jan Randáček. 

"Ohlasy jsou zatím hlavně pozitivní. Zaznamenal jsem ale i hlasy, že tam měl zůstat bazén," uvedl Randáček. Právě s předchozím využitím budovy postavené v letech 1900 až 1902 souvisí první hlavní výstava, je zaměřená na plavání. "Máme zde díla současných českých i slovenských umělců," zmínil Randáček. Výstavu tvoří obrazy, plastiky, artefakty i video. 
    
Do galerie přestavěné a dovybavené za 380 milionů korun dnes hodně přicházeli senioři. Obdivovali umělecká díla a také oceňovali servis, na který nebyli ve staré galerii zvyklí. K dispozici mají například přenosná sedátka. "Je to tady velké, tak jsem sedátko ráda využila," řekla jedna z návštěvnic. Malé děti zase mohou jejich rodiče vozit v golfových kočárcích. 
    
Galerie chce být atraktivní jak pro příznivce staršího umění, tak i současnosti. V expozicích jsou nyní například grafiky z doby císaře Rudolfa II., výstava o současné architektuře Tyrolska nebo speciálně koncipovaná výstava Jana Mladovského. 
    
Sbírkově pátá největší galerie v zemi se také chlubí čtyřmi stálými expozicemi. Jedna je věnována holandským mistrům 16. až 18. století, vystavený je také kompletní odkaz významného libereckého sběratele a mecenáše Heinricha Liebiega z roku 1904, rakouská, německá a francouzská malba i české výtvarné umění. "Od dubna budeme mít i interaktivní expozici, která bude na návštěvníky hovořit a budou tam například i 3D obrazy," uvedla kurátorka galerie Anna Habánová. 
    
Dospělí návštěvníci si novou galerii mohou ode dneška do neděle prohlédnout za poloviční vstupné 40 korun, ostatní mají vstup zdarma. Od příštího týdne bude mít galerie otevřeno denně kromě pondělí. Dospělí budou za vstup platit 80 korun, ve čtvrtek bude galerie přístupná zdarma. Čtvrtek bude také dnem, na který budou směřovány všechny vernisáže, komentované prohlídky nebo přednášky. Soboty pak budou patřit výtvarným dílnám pro děti nebo kurzům pro dospělé, první bude už v tomto týdnu. 
 
zdroj: ČTK