Na Českolipsku opravili s pomocí EU další silnice zničené povodní

Na Českolipsku skončila rekonstrukce silnic ve Svoru a Krompachu, které před třemi lety poškodila blesková povodeň. Oprava obou komunikací přišla dohromady na 45 milionů korun a z 85 procent ji zaplatila Evropská unie prostřednictvím přeshraničního programu Cíl 3 Česko-Sasko. Liberecký kraj, který je vlastníkem komunikací, uhradil 4,5 milionu korun, řekla dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Květa Šírová. 

Blesková povodeň v srpnu 2010 zasáhla více než polovinu území Libereckého kraje, největší škody byly na Liberecku a právě na Českolipsku. Velká voda si tehdy vyžádala pět lidských životů a na 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Zůstaly po ní škody za 8,2 miliardy korun. Jen na krajských silnicích druhých a třetích tříd přesáhly škody dvě miliardy. Podle Krajské správy silnic bylo při povodních zásadně poškozeno 15 úseků silnic a asi třetina z 666 krajských mostů. 
    
Opravené silnice ve Svoru a Krompachu jsou sice komunikacemi třetí třídy, pro obyvatele obou obcí jsou ale velmi důležité a využívají je i turisté nejen z Česka, ale i sousedního Německa. "Opravy po povodních jsou během na dlouhou trať, ale konečně začíná být vidět do cíle," řekl u příležitosti otevření silnic ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Letos začaly v kraji opravy těch největších škod, všechny poškozené komunikace by měly být opraveny do konce roku 2015. 
    
Ani letošní rok se přitom neobešel bez problémů. Červnové povodně způsobily jen na krajských silnicích druhých a třetích tříd škody za 150 milionů korun, když poškodily 74 úseků komunikací. Přívalové deště v červenci přidaly dalších 29 poškozených úseků, na jejichž opravu bude kraj potřebovat 100 milionů korun. Celkově v letošním roce velká voda a přívalové deště způsobily v Libereckém kraji škody za bezmála 900 milionů. 
 
zdroj: ČTK