Liberecký kraj připravuje opravy komunikací za více než miliardu

Liberecký kraj připravuje opravy krajských komunikací II. a III. tříd za 1,041 miliardy korun. Opravit je třeba v nejbližších letech 133 úseků silnic v délce 286 kilometrů, které jsou v havarijním stavu. Představuje to bezmála 14 procent krajských komunikací. ČTK o tom informoval krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj). 

Stav krajských silnic se v posledních letech výrazně zhoršil, mohou za to povodně, které zasáhly polovinu území Libereckého kraje v srpnu 2010, ale také rostoucí doprava. V roce 2010 bylo v havarijním stavu zhruba 423 kilometrů silnic, loni už to bylo přes 746 kilometrů. Naopak ve výborném stavu bylo v roce 2010 přes 447 kilometrů silnic, loni už jen necelých 184 kilometrů. "Na opravu všech silnic v kraji bychom potřebovali tři miliardy, byli bychom spokojeni, kdyby se nám do konce volebního období podařilo dokončit ty nejnutnější," poznamenal hejtman Martin Půta (Starostové). 

Liberecký kraj je podle hejtmana schopen dávat ročně do rekonstrukcí komunikací z vlastního kolem 200 až 250 milionů korun, další peníze se bude snažit získat z evropských či státních fondů. Z vybraných silnic je zhruba 40 kilometrů, které nemají charakter krajské komunikace a kraj chce jednat s městy a obcemi, aby je převzaly do své správy. "Je mi jasné, že nebudou ochotné převzít zničené silnice," řekl hejtman. Kraj s opravami počítá, přednost dostanou silnice, kde se starostové zavážou je pak převzít, případně budou ochotni se na opravě i podílet. 
    
Liberecký kraj vlastní téměř 2100 kilometrů silnic nižších tříd, což představuje 86 procent komunikací na jeho území. V minulosti se podařilo zastavit chátrání a stav komunikací se začal pomalu zlepšovat především díky úvěru 750 milionů Kč a stamilionům z evropských fondů. Dalších 500 milionů si kraj půjčil na opravu mostů, dočerpat z úvěru zbývá 230 milionů korun. Letošní prioritou kraje je dokončení oprav nejvíce povodní poškozených silnic hlavně na Frýdlantsku a v oblasti Chrastavy. Do oprav a rekonstrukcí silnic dá letos kraj 1,127 miliardy korun, 56 procent získal ze státních fondů a EU.
 
zdroj: ČTK