Liberecké domácnosti mohou ušetřit za elektřinu a plyn

Sdružené nákupy elektřiny a plynu šetří v Libereckém kraji peníze nejen městům a obcím, ale stále častěji i domácnostem. Třeba ve Frýdlantu se pro zapojené domácnosti podařilo zajistit zlevnění elektřiny a plynu v průměru o čtvrtinu, v Hrádku nad Nisou nedávno téměř o 30 procent. Nově mají možnost nakoupit levněji energie i domácnosti ve stotisícovém Liberci. Přihlásit se mohou do 13. září. ČTK o tom informovala mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová.

"Statutární město Liberec začalo se sdruženým nákupem energií na elektronické burze pro město a jeho příspěvkové organizace vloni. Jen na elektřině se nám tak podařilo ušetřit tři miliony korun. Očekáváme, že k tomu další čtyři miliony ušetříme na nákupu zemního plynu," řekl ČTK ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc. Radnice podle něj chtěla levnější nákup umožnit i obyvatelům, i pro ně nakoupí na komoditní burze.

Za své přihlášení do sdruženého nákupu lidé nic neplatí, zaevidovat se mohou v přízemí historické radnice denně v úředních hodinách. "S sebou by si měli na radnici vzít občanský průkaz, kopii smlouvy na elektřinu nebo plyn a kopii ročního vyúčtování," doplnila Minstrová. Účastníci sdruženého nákupu získají pevně stanovenou cenu elektřiny nebo plynu na dobu 24 měsíců. "Zájem už projevily desítky lidí, podle dosavadních zkušeností Liberečané přihlašují do aukce nejen své domácnosti ve městě, ale také například své chaty, které mají na celém území České republiky," dodala.

Liberec zdaleka není jediným městem, které podobnou službu lidem nabídlo. Obce ale většinou spolupracují se společností eCentre. Jako první v kraji získaly levnější energie domácnosti ve Frýdlantu. Do hromadného nákupu plynu a elektřiny se tam zapojilo 186 domácností a ceny se jim snížily v průměru o čtvrtinu. Počátkem července se uskutečnil nákup v Hrádku nad Nisou, kde se do aukce přihlásilo 104 domácností. Cena plynu a elektřiny se jim v průměru snížila o 29,4 procenta. V Chrastavě se do aukce zapojilo 57 domácností a ušetří bezmála 31 procent. V nejbližší době by se podobné sdružené nákupy měly uskutečnit třeba v Harrachově, Semilech nebo Vratislavicích nad Nisou.

zdroj: ČTK