LANÝŽOVÁ POMAZÁNKA D´AMICO

Lanýž je podzemní houba, která roste převážně ve Francii, Itálii, Chorvatsku nebo v Americe. Patří mezi nejdražší potraviny vůbec, což je dáno hlavně jejím ojedinělým výskytem a náročným hledáním i sběrem. Lanýže se vyskytují pět centimetrů pod zemí na kořenech stromů a k jejich hledání se používají speciálně vycvičená prasata nebo psi.

Existují dva druhy lanýžů – bílý a černý. Bílý je dražší, a to z toho důvodu, že se nedá uměle vypěstovat a najdeme ho jen ve volné přírodě. Nejčastěji se konzumuje syrový, protože tak vynikne jeho skvělá chuť. Černý lanýž roste v létě i v zimě a často se používá i do potravin z lanýžů vyrobených, jako je třeba lanýžová pomazánka v různých chuťových variacích. Například v pomazánce D´Amico jsou kromě lanýžů hlavní příměsí ještě kapary, směs koření a vinný ocet.

Pomazánka je skvělá na dochucení všech druhů jídel, jako jsou polévky, předkrmy, těstoviny, maso, ryby, saláty, vajíčka, dezerty a další. Můžete ji použít samozřejmě i na jednohubky jako klasickou pomazánku, ale díky zajímavé a skvělé chuti se hodí do mnoha jídel a je jen na vaší fantazii, s čím ji zkusíte zkombinovat.

Kromě skvělé chuti nabízí lanýže i zdraví a tělu prospěšné látky, jako jsou sacharidy, bílkoviny, vláknina, hořčík, železo, zinek, draslík, hořčík, sodík, mangan omega 3 a 6 kyseliny, kyselinu pantotenovou a listovou, vitamíny A B, C, E a K a mnoho dalších látek. Pomazánku D´Amico s černými lanýži od Delmartu si spolu s dalším nákupem můžete objednat na e-shopu Košík.cz.