Kvůli úniku formaldehydu bylo v České Lípě evakuováno 40 lidí

Ve středu dopoledne vyhnal únik nebezpečné chemikálie čtyři desítky lidí z pracoviště českolipského úřadu práce v Děčínské ulici.  

Formaldehydu se nadýchali dva lidé, které zdravotnici převezli na centrální příjem nemocnice v České Lípě.

K třípodlažní budově, ve které sídlí oddělení státní sociální podpory, vyjely čtyři jednotky hasičů. „Ve druhém patře byl cítit silný štiplavý zápach. Hasiči s využitím detekční techniky prozkoumali objekt a usoudili, že zápach vyhází z místnosti, která v minulosti sloužila jako strojovna výtahu,“ uvedla mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

Měření množství a složení nebezpečných látek v ovzduší ukázalo vysokou hodnotu formaldehydu. „Hasiči zahájili evakuaci čtyřiceti osob, které jsou bez zranění. Další dvě osoby odvezla záchranná služba do českolipské nemocnice,“ dodala Bílková.

Hasiči prostory odvětrali a odebrali vzorky pro speciální chemickou laboratoř Hasičského záchranného sboru ČR v Kamenici. 

Formaldehyd je bezbarvá, štiplavě páchnoucí jedovatá látka, která v lehčí koncentraci při nadýchání dráždí dýchací cesty. Ve vyšších koncentracích způsobuje zvracení, dušnost, otok plic a může být i život ohrožující. Nadýchané osoby je třeba neprodleně převézt k hospitalizaci do nemocnice. Formaldehyd je také látka vyvolávající silné alergie.