Křižovatka u jablonecké pošty se opět otevře

V týdnu od 13. do 17. září se znovu otevře křižovatka u pošty v Jablonci nad Nisou. Zprovozní se tak důležitý dopravní uzel v samém centru města a režim dopravy se vrátí do původní podoby. Křižovatka ulic Liberecká - Komenského – Gen. Mrázka byla zcela uzavřená kvůli stavbě dešťové kanalizace, rekonstrukcím kanalizace splaškové a sítí dalších správců od letošního května.

Otevřením křižovatky u hlavní jablonecké pošty se uvolní průjezd městem. „Opět bude možné odbočit z ulice Poštovní vpravo do ulice Gen. Mrázka a dále do ulice Komenského a z ní zajíždět do parkoviště OC Centrál nebo pokračovat dále do ulice Kostelní, která bude znovu pouze jednosměrná dolů k Anenskému náměstí,“ popisuje změny náměstek primátora pro rozvoj města Petr Roubíček. Zároveň dodává, že ulice Gen. Mrázka od křižovatky s ulicí Komenského (od rohu OC Centrál) vzhůru ke křižovatce s ulicí Máchova zůstane i nadále uzavřená. „Zde bude stavba pokračovat, proto i nadále bude možné vjet z křižovatky ulic Kamenná – Smetanova – Hasičská – Mírové náměstí kolem kina Radnice jen do části ulice Gen. Mrázka, výjezd z ní je dál možný ulicí Kubálkovou na Horní náměstí.“

„S otevřením křižovatky u pošty se stavba posune do ulice Liberecká, a to do části od městského divadla po křižovatku s ulicí Průmyslovou,“ dodává Pavel Sluka vedoucí oddělení investiční výstavby jabloneckého magistrátu. Také zde se bude pracovat na dešťové a splaškové kanalizaci, veřejném osvětlení, rekonstrukci vody a plynu, a to zhruba do konce stavební sezony.  

Původně měla být křižovatka u pošty znovu otevřená v polovině prázdnin. Stavba se však komplikovala, dělníci nacházeli velké množství starých sítí nezanesených do plánů, které neodhalila ani diagnostika. Další zpoždění způsobilo množství obtížně těžitelných hornin v podloží. Nečinnost je jen zdánlivá, stavba potřebuje i technologické přestávky. 

Průběh stavby ztížila také blesková povodeň v červenci, při níž se ucpala nová kanalizace těsně před dokončením, a projevily se také důsledky pandemie, která sevřela vše na rok a půl. „Stouply ceny materiálu ve stavebnictví a začaly chybět pracovní síly,“ připomíná složitou situaci, s níž se potýkají všechny stavby nejen v Jablonci, náměstek Roubíček.   

Nově otevřená křižovatka má buď nové nebo zrekonstruované všechny sítě pod povrchem a kvalitně dokončený povrch včetně nově vydlážděných chodníků a veřejného osvětlení.